Działania Ekonomia i rynek Kolej na świecie Tabor

Ekspansja międzynarodowa MEDCOM. Firma dostarcza swoje przetwornice m.in. do Wielkiej Brytanii i Japonii

Ekspansja międzynarodowa MEDCOM. Firma dostarcza swoje przetwornice m.in. do Wielkiej Brytanii i Japonii fot. Siemens USA

MEDCOM realizuje obecnie kilkanaście kontraktów kolejowych i tramwajowych w zakresie dostaw swoich produktów m.in. dla CAF, Siemens USA czy Hyundai Rotem. Mowa zarówno o przetwornicach, pokładowych zasobnikach energii czy zestawach napędowych.

Firma MEDCOM to jeden z najbardziej innowacyjnych producentów urządzeń energoelektronicznych na świecie. Od prawie 30 lat dostarcza rozwiązania wspierające zaawansowane systemy transportu publicznego oraz układy zasilające w instalacjach przemysłowych i w energetyce. Dziś spółka może poszczycić się realizacją kilkunastu kontraktów. Będą realizowane dla lokalnych producentów taboru, a także takich firm jak CAF, Hyundai Rotem, Mitsubishi Electric, Siemens USA.

Wśród krajów, do których w ramach obecnej współpracy trafiają produktu MEDCOM są m.in. Meksyk, Stany Zjednoczone i Japonia, Wielka Brytania, Tunezja, Turcja.

MEDCOM dostarcza swoje przetwornice do wagonów metra w Mexico City i tramwajów Siemens USA w Seattle i San Diego. Siemens USA posiada też od Spółki pokładowe zasobniki energii do tramwajów. Japońska Toyo Electric zaopatrzy się w najnowsze przetwornice MEDCOM w technologii SiC w pojazdach szynowych. Będą służyły do oczyszczania torowiska tramwajowego w Sapporo. Nowe wagony wyposażone w energoelektronikę polskiej produkcji w latach 2019-2022 zastąpią wysłużone jednostki przewożące pasażerów do Central Coast, Newcastle, Blue Mountains i South Coast. Pierwsze zostaną dostarczone już za kilka miesięcy, bo w 2019 roku, a pozostałe do końca 2022 r.

Jak mówi Joanna Nichthauser z MEDCOM, spółka zaczęła zagraniczne dostawy już kilkanaście lat temu. Były to dostawy przetwornic dla Norwegii, Węgier i Ukrainy. – Dzisiaj jedną trzecią naszych obrotów generuje eksport, a nasze produkty trafiają do 38 krajów, na sześć kontynentów. Współpracujemy z ponad 40 klientami z branży kolejowej z Europy, Azji i obu Ameryk, a większość naszych międzynarodowych realizacji to zlecenia niezwykle wymagające. – dodaje.