Kolej jest dla ludzi

Dzień Dziecka z “Tomkiem i Przyjaciółmi” w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej

Dzień Dziecka z “Tomkiem i Przyjaciółmi” w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej fot. FODPŚ

1 czerwca Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej przygotowało dla najmłodszych wydarzenie w zabytkowej parowozowni. Dzieci przywitają bajkowy Tomek i inne lokomotywy uśmiechniętymi buźkami.

Pierwsza książka o przygodach Tomka lokomotywy i jego przyjaciołach autorstwa Wilberta Awdry’a ukazała się ponad 70 lat temu. Od 1984 r. dzieci mogą oglądać obecnie tak popularną bajkę pt. “Tomek i Przyjaciele”, która powstała na podstawie książek Wilberta Awdry’a. 

Z okazji Dnia Dziecka Muzeum Kolejnictwa na Śląsku serdecznie zaprasza do wspólnej zabawy podczas długiego czerwcowego weekendu. W dniach 1 oraz 2 czerwca do autentycznej zabytkowej parowozowni na spotkanie z Tomkiem i innymi lokomotywami, które już na wachlarzu lokomotyw przywitają wszystkich uśmiechniętymi buźkami Dla dzieci zostaną przygotowane stacje, gdzie będą mogły uczestniczyć w m.in.warsztatach plastycznych oraz modelarskich. Dla najmłodszych czeka strefa zabaw oraz słodki poczęstunek- czytamy w komunikacie,

FODPŚ zaplanowała wydarzenia także w Dzierżoniowie oraz Katowicach, będą tam czekały na dzieci różne interesujące warsztaty.

Młyn oczami dzieci

Dzieciństwo to właściwy czas na przybliżenie dziecku świata i regionu, w którym mieszka. Chcielibyśmy dać dzieciom możliwość zapoznania się z charakterystycznymi cechami zawodu młynarza, uświadomić wpływ dziedzictwa przemysłowego na życie pokoleń. Młyn Hilberta zaprasza do zwiedzania Najmłodszych wraz z rodzinami- zachęca organizator wydarzenia.
Podczas wizyty w młynie dzieci będą mogły zapoznać się z procesem powstawania mąki. Zobaczą zabytkowe maszyny i urządzenia, które biorą udział w przemiale ziarna oraz zarys technologii powstawania mąki. W Młynie Hilberta można zobaczyć również urządzenia do transportowania mąki – prawie stuletnie drewniane ześlizgi.
Po zwiedzaniu zapraszamy na niecodzienne warsztaty – Młyn oczami Dzieci.  Najmłodsi będą mogli przelać swoje wrażenia na kartkę papieru przy pomocy farb zrobionych własnoręcznie z mąki, wody i barwników naturalnych- czytamy.
Prace stworzone przez dzieci zostaną wyeksponowane na terenie obiektu Młyn Hilberta. Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie zabawa „Stary młynarz”. Stary młynarz chce przekazać młyn i jego bogactwa tylko tym, którzy okażą się prawdziwymi zwycięstwami gotowi pomnażać zasobność młyna. Uczestnicy gry biorą udział w różnych konkurencjach:przewożenie worków z mąką, budowa wieży z worków z mąką, odważenie dokładnej ilości mąki oraz  przesiewanie ziaren z mąki na czas.

Walcownia Katowice 

Serdecznie zapraszamy rodziców z dziećmi na zwiedzanie Muzeum Hutnictwa Cynku  poprzemysłowego, unikalnego budynek na skalę światową zabytku. wpisanego w industrialne dziedzictwo regionu, który realnie wpłynął na rozwój Śląska Dla dzieci zorganizowane zostaną warsztaty Bajtel w hucie- projekt, który ma za zadanie pobudzić dzieci do kreatywnej pracy i wyzwolić w nich artystyczne zainteresowania. Poprzez działanie twórcze uczestnicy zapoznają się z historią obiektu, oswoją się z przestrzenią, zapamiętają wygląd maszyn, z którymi nie mieli dotąd kontaktu i ich nietypowymi zastosowaniami. Całość odbywa się na zasadzie twórczego poznania poprzez zabawę- informuje organizator.