Tabor Transport miejski
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Dwunasty Lajkonik już w Krakowie, dwa kolejne Lajkoniki na linii

Dwunasty Lajkonik już w Krakowie, dwa kolejne Lajkoniki na linii Fot. MPK Kraków

W piątek w nocy 2 października  do Krakowa został dostarczony dwunasty już z kolei tramwaj Lajkonik. Tramwaj na specjalnej lawecie przyjechał do zajezdni tramwajowej Podgórze, gdzie został rozładowany. W najbliższych dniach będzie przechodził odbiory przed wyjazdem na regularną linię.

Dobra wiadomość dla pasażerów jest też taka, że w piątek, 2 października na linię nr 50 wjechały kolejne dwa Lajkoniki. To oznacza, że pasażerów wozi już 10 Lajkoników.

Lajkoniki to nowoczesne tramwaje produkowane przez firmę Stadler. W sumie będzie ich 50. Wyróżnia je nie tylko design, ale również innowacyjne rozwiązania techniczne. 

Wszystkie nowe niskopodłogowe tramwaje będą mieć długość 33,4 metra i szerokość 2,4 m. Całkowita pojemność pojazdu to 227 osób, w tym liczba miejsc siedzących 80. Tramwaje zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic wyświetlających trasę przejazdu. W każdym z tramwajów zostanie zamontowana specjalna platforma, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. Z myślą o użytkownikach smartfonów w pojeździe do dyspozycji będą porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych oraz gniazdka elektryczne. W wyposażeniu wagonu nie zabraknie apteczki pierwszej pomocy.

Warto przypomnieć, że dwa Lajkoniki zostały wyposażone w innowacyjny system, który pozwoli na jazdę z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej na odcinku ok. 3 km (pozostałe wagony będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu  w przyszłości). To rozwiązanie ma umożliwić jazdę tramwajom na odcinkach niezelektryfikowanych lub w przypadku awarii sieci trakcyjnej.Kongres590