Dawniej na kolei Infrastruktura Kolej jest dla ludzi Konferencje i spotkania

Dworce Świata na pocztówkach w Stacji Muzeum

Dworce Świata na pocztówkach w Stacji Muzeum fot. Stacja Muzeum

Orginalna i kreatywna lekcja historii i kolejnictwa – tak możemy poznać historyczne Dworce Świata. A to za sprawą wystawy, która rusza dziś w Stacji Muzeum.

Od dziś (13 lutego) Stacja Muzeum zaprasza na swoją nową wystawę – Dworce Świata. Ekspozycja przedstawia zbiór archiwalnych kart korespondencyjnych z kolekcji Stacji Muzeum. Pocztówki, nazywane niegdyś odkrytkami przedstawiają dworce z całego świata, te które nadal istnieją oraz te, których już nie ma. Są idealnym zobrazowaniem stanu i rozwoju kolei i miast, w których te obiekty się znajdują. Najstarsze z prezentowanych pocztówek pochodzą z poprzedniego stulecia.

Jak czytamy na stronie Stacji Muzeum: Zapis historii ważnych gmachów publicznych, jakimi były dworce kolejowe jest odzwierciedleniem prądów i przemian kulturowych, gospodarczych i politycznych na całym świecie. Budowle te powstawały wraz z rozwojem kolei w XIX wieku we wszystkich zakątkach świata, począwszy od „kolebki kolejnictwa” – Anglii, po Stany Zjednoczone Ameryki, Rosję, Niemcy czy Francję.

Nie wszyscy wiedzą, ale z biegiem lat dworce kolejowe stały się tzw. bramami miejskimi. Jak wiadomo wraz z rozwojem kolei na danym terenie rozwijał się również handel, gospodarka, a także wzrastał poziom życia tamtejszych mieszkańców. Często lokalizacja stacji kolejowej uzależniała lokalizację centrum danego miasta. W przypadku Sosnowca to stacja stała się centrum, wokół którego rozwijało się całe miasto. Przykładano dużą wagę do wyglądu i dobrej prezencji budynku dworca, gdyż stawał się niejako wizytówką danej jednostki terytorialnej.

W imieniu swoim i Stacji Muzeum zapraszamy do podziwiania ekspozycji. To idealna sposobność by dotknąć historii kolei w przyjemny i niecodzienny sposób. Więcej szczegółów na stronie organizatora wystawy.