Strona główna » Wiadomości » Przewozy pasażerskie » Do 2024 roku nowe połączenia w ofercie Nightjet. Również do Paryża i Barcelony

Do 2024 roku nowe połączenia w ofercie Nightjet. Również do Paryża i Barcelony

Adrian Izydorek

Niemcy, Austria, Francja i Szwajcaria rozszerzają swoje partnerstwo w realizacji nocnych połączeń Nightjet. Do 2024 r. wspólnie uruchomią cztery nowe połączenia, które połączą łącznie 12 europejskich metropolii.

Współpraca między czterema spółkami kolejowymi Deutsche Bahn (DB), Austriackimi Kolejami Federalnymi (ÖBB), francuskim SNCF i Szwajcarskimi Kolejami Federalnymi (SBB) ma zostać dalej rozszerzona. Wczoraj, 8 grudnia 2020 r. podczas Europejskiej Konferencji Ministrów Transportu, przedstawiciele z Niemeic, Austrii, Francji i Szwajcarii poinformowali o planach rozwoju nocnych połączeń w Europie, realizowanych pod marką Nighjet.

Pierwszymi efektami rozszerzenia współpracy mają być cztery nowe relacje Nightjet, które w ciągu najbliższych kilku lat ze sobą łącznie 12 europejskich miast:

  • Grudzień 2021: Wiedeń – Monachium – Paryż i Zurych – Kolonia – Amsterdam
  • Grudzień 2023: Wiedeń / Berlin – Bruksela / Paryż
  • Grudzień 2024: Zurych – Barcelona

Mat. DB

Wsiądź wieczorem do pociągu w Monachium lub Berlinie, a rano przyjedź zrelaksowany do Paryża lub Brukseli – dzięki atrakcyjnej ofercie pociągów nocnych będziemy jeszcze bardziej przyjaźni dla klimatu i środowiska w Europie. To bardzo konkretny wynik naszego szczytu kolejowego i naszej prezydencji w Radzie UE  – powiedział Andreas Scheuer, Federalny Minister Transportu.

Zurych – Amsterdam

Ostatni pociąg nocny na trasie Zurych – Amsterdam kursował w 2016 roku. W tamtych latach połączenie te było obsługiwane przez City Night Line, które w 2007 roku w całości zostało przejęte przez Deutsche Bahn – wcześniej był to wspólny projekt SBB, ÖBB oraz DB. Deutsche Bahn uznało działalność pociągów nocnych za deficytowy, dlatego zdecydował się o zakończeniu ich realizacji.

Po rezygnacji DB, nowym liderem zostały Koleje Austriackie (ÖBB), które to przejęły część połączeń i od tego czasu stale rozwijają swoją sieć nocnych pociągów pod marką NightJet. Przewoźnik obecnie realizuje nocne połączenie z Zurychu m.in do Grazu, Wiednia, Berlina, Hamburga, Pragi, Budapesztu i Zagrzebia. 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności

0
Would love your thoughts, please comment.x