Przewozy pasażerskie Tabor
Partnerzy działu

Czynny parowóz poprowadzi pierwsze pociągi już w 2022 roku

Czynny parowóz poprowadzi pierwsze pociągi już w 2022 roku Mat. Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała

Projekt przywrócenia na stałe pociągów parowych w województwie łódzkim staje się realny. Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała prowadzi rozmowy w tej sprawie z województwem i Starostwem Powiatowym w Rawie Mazowieckiej.

Czynne parowozy na tych torach nie pojawiały się od 1976 roku. Stałą służbę pełniły lokomotywy spalinowe, jednak okazjonalnie mogliśmy zobaczyć pociągi parowe podczas wydarzeń kolejowych. W 1995 roku na wydarzeniach organizowanych przez Polskie Koleje Państwowe pojawił się parowóz Px48-1752 pożyczony z Kolei Ełckiej. Rok później z okazji rajdu organizowanego przez Club Antycznych Automobili i Rajdów CAAR mieliśmy możliwość zobaczyć “Las” 1984. Wiele lat później w 2015 roku, podczas organizowanych przez Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych obchodów jubileuszu 100-lecia Kolei Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała pokazał się parowóz Kp4-3772 z Kolei Bieszczadzkiej.

Po wielu latach nieobecności za sprawą działań Kolej Wąskotorowej Rogów-Rawa-Biała przy współpracy z Kancelarią Premiera, Gminą Rogów oraz Starostwem Powiatowym w Rawie Mazowieckiej będzie szansa zobaczenia czynnego parowozu na stałe już w 2022 roku. Pierwsze pociągi poprowadzi Px48-1911, który został wyprodukowany w 1955 roku w Fabloku, pierwszej polskiej fabryce lokomotyw.

Trudnością na drodze realizacji projektu jest środkowy odcinek trasy Jeżów-Rawa mazowiecka, po której nie mogą kursować pociągi pasażerskie.