Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Wiadomości

Czechy i Słowacja zawieszają połączenia transgraniczne

Czechy i Słowacja zawieszają połączenia transgraniczne Fot. NaKolei.pl (ilustracyjne)

Czechy w związku z pandemią Koronawirusa, wprowadziły stan wyjątkowy. Został wstrzymany ruch transgraniczny pociągów. Za ich śladem poszła Słowacja.

Od dnia 14 marca (sobota) zawieszone zostają niektóre międzynarodowe połączenia kolejowe z Czechami. České Dráhy i GWTrain, wstrzymują pasażerski ruch transgraniczny. Koleje Dolnośląskie są w kontakcie z Leo Express.

Wstrzymanie połączeń przez czeskich przewoźników spowodowane jest wprowadzeniem przez Republikę Czeską 30-dniowego stanu wyjątkowego i wydanej na tej podstawie przedmiotowej decyzji przez tamtejsze Ministerstwa Transportu.

 

 

Wstrzymanie połączeń transgranicznych

České Dráhy nie będą realizować połączenia na odcinku Harrachov – Szklarska Poręba Górna, będącego częścią linii Liberec – Szklarska Poręba Górna.

Od dziś (13.03.2020 r.) zawieszone zostały połączenia transgraniczne przez Słowację.

Po konsultacji z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Koleje Dolnośląskie uruchomią Kolejową Komunikację Zastępczą (KKZ) na odcinku krajowym, tj. Szklarska Poręba Górna – Szklarska Poręba Jakuszyce. Przystanek dla Szklarskiej Poręby Huta zostanie zorganizowany przy Drodze Krajowej nr 3, a kursy realizowane będą zgodnie z rozkładem jazdy.

Przewozem zastępczym KD będzie obsługiwała ten odcinek do dnia 22 marca (niedziela) włącznie. Na podstawie stale monitorowanego rozwoju sytuacji epidemiologicznej, podjęta zostanie decyzja o jego utrzymaniu bądź zniesieniu, o czym poinformujemy z wyprzedzeniem.

W przypadku GWTrain zawieszenie dotyczy obsługiwanego przez tego przewoźnika połączenia Trutnov – Sędzisław. Zgodnie z decyzjami przekazanymi KD, GWTR nie będzie realizowało pasażerskiego połączenia transgranicznego na odcinku Kralovec – Lubawka, utrzyma jednak relację Lubawka – Kamienna Góra – Sędzisław.

KD są również w stałym kontakcie z Leo Express. O decyzjach tego przewoźnika (i ich skutkach) poinformujemy w oddzielnym komunikacie, jak tylko zostaną one przekazane Kolejom Dolnośląskim.

Bilety

W związku z zawieszeniem wspomnianych połączeń transgranicznych, Koleje Dolnośląskie wstrzymały możliwość zakupu w przedsprzedaży biletów w ramach ofert „Taryfa Polska-Czechy” i „KD+Czechy”. Osoby, które w nabyły bilet na przejazd w dniu 14 marca lub w terminie późniejszym, mogą dokonać ich zwrotu, odzyskując pełną zapłaconą kwotę, bez potrącenia w postaci odstępnego.