Infrastruktura Kolej na świecie Wiadomości

Chiny zbierają fundusze na Nowy Jedwabny Szlak

Chiny zbierają fundusze na Nowy Jedwabny Szlak Fot. China Railway

Największe państwowe chińskie banki zbierają fundusze na inwestycje związane z budową Nowego Jedwabnego Szlaku.

 

Takie informacje podała agencja Reuters. Twierdzi ona, że China Construction Bank Corp. (CCB), czyli drugi co do wielkości chiński bank, zebrał na wspomniany wyżej cel co najmniej 100 mld juanów, czyli 15 mld dolarów. Pieniądze te pochodzą od chińskich i zagranicznych inwestorów zainteresowanych udziałem w projekcie Jednego Pasa Jednej Drogi. Natomiast największy bank – Bank of China (BOC) – ma zebrać na podobny fundusz około 20 mld juanów, czyli 3 mld dolarów.

Do projektu mają się przyłączyć dwa inne duże chińskie banki: Industrial and Commercial Bank of China i Agricultural Bank of China. Ale nie są to informacje oficjalnie potwierdzone.

Pieniądze, które dotąd zebrano, to na razie tylko część środków, jakie są potrzebne na Nowy Jedwabny Szlak. Chińskie władze twierdzą, że pierwszy etap inwestycji pochłonie ponad 800 mld juanów, czyli około 124 mld dolarów.

Z finansami nie powinno być problemów, gdyż Pekin wcześniej już informował, że w latach 2014-2016 przedstawiciele chińskiego biznesu podpisali umowy o wartości ponad 300 mld dolarów na projekty Nowego Jedwabnego Szlaku.