NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Chińczycy budują magnetyczną kolej

Chińczycy budują magnetyczną kolej

Redakcja

Pod koniec tego roku w Chinach ma zostać otwarty 160 kilometrowy odcinek kolei magnetycznej.

Chińczycy mają już 30 kilometrowy odcinek kolei magnetycznej w Szanghaju, pierwszy na świecie wykorzystywany komercyjnie. Natomiast teraz powstaje tor dla takiego pociągu w prowincji Hunan. Na razie ma długość 100 km, ale zostanie przedłużony do 160 km.

Takie plany ma Chinki koncern kolejowy CRRC, największy na świecie producent taboru i urządzeń kolejowych. Według przedstawicieli tej firmy, kolej magnetyczna ma przed sobą przyszłość, bo może zastąpić tradycyjne połączenia w obrębie dużych, wielomilionowych chińskich aglomeracji.

Zaletą tej klei jest niezawodność i większe bezpieczeństwo dla podróżnych. Problemem nie są też koszty budowy, gdyż CRRC zakłada, że będzie budować trasy dla pociągów, które będą jeździć z prędkością 160-200 km/h. Linia o takiej charakterystyce jest również stosunkowo tania w eksploatacji.

Chińczycy na razie nie myślą o eksportowaniu kolei magnetycznej, gdyż chcą się skoncentrować na swoim wewnętrznym rynku. Zresztą nikt poza Chinami nie ma trak dużych planów dotyczących pociągów napędzanych magnetycznie.

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności