Infrastruktura Przewozy pasażerskie Wiadomości Wydarzenia

ZUE: Chabówka – Zakopane do realizacji

ZUE: Chabówka – Zakopane do realizacji Fot. PKP PLK

Krakowska spółka ZUE wykona modernizację ważnej linii kolejowej, nie tylko dla Małopolski: chodzi o odcinek linii kolejowej nr 99 Chabówka – Zakopane wraz z łącznicą w Chabówce.

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że inwestycja ma być zakończona za 3,5 roku – ZUE wykona najpierw projekt budowlany. Skutkiem wydatkowania 406 mln zł (brutto) będzie skrócenie aż o pół godziny czasu przejazdu pociągów między Chabówką i Zakopanem.

Taki skutek przyniesie łącznica kolejowa w Chabówce, dzięki której pociągi nie będą musiały zmieniać kierunku jazdy tak jak to jest obecnie. Jeśli dodamy do tego inne projekty już zrealizowane lub projektowane, to za kilka lat podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego skróci się około 1 godzinę i 15 minut. Obecnie trwa ona 3,5 godz. Na przebudowę tej ważnej trasy PKP PLK wydadzą 950 mln zł.

Umowa na odcinek Chabówka – Zakopane zawiera także inne zadania, takie jak wymiana ponad 44 km torów i przebudowa 107 obiektów inżynieryjnych. Największym wyzwaniem dla ekip budowlanych będzie 18 mostów i pięć wiaduktów kolejowych.

Ponadto wymienione zostaną urządzenia sterowania ruchem i ponad 60 przejazdów kolejowo-drogowych – przy 23 zostaną zamontowane dodatkowe urządzenia zabezpieczające przed wjazdem samochodu na torowisko.

Ponadto wybudowany będzie dodatkowy przystanek w Chabówce, a modernizacja obejmie też perony na 12 stacjach i przystankach: Raba Wyżna, Sieniawa, Lasek, Szaflary, Biały Dunajec, Nowy Targ, Poronin, Zakopane, Chabówka, Rokiciny Podhalańskie, Pyzówka, Szaflary Wieś.