NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Ceske drahy będą chciały kupić 100-200 nowych pociągów. Pesa i Newag zaproszeni do konsultacji

Ceske drahy będą chciały kupić 100-200 nowych pociągów. Pesa i Newag zaproszeni do konsultacji

Adrian Izydorek

Ceske drahy również widzą potrzebę inwestowania w jednostki z napędem alternatywnym. Mowa tu o jednostkach hybrydowych, w tym o tych z zamontowanym ogniwem wodorowym. Czeski przewoźnik ogłosił wstępne konsultacje rynkowe, do których miał zaprosić naszych polskich producentów taboru.

Koleje Czeskie zrobiły krok milowy w celu nabycia nowych jednostek o napędzie hybrydowym i wodorowym. Ogłoszono wstępne konsultacje rynkowe, dzięki którym zaproszeni producenci będą mogli przedstawić swoje rozwiązania technologiczne. W grę wchodzą hybrydy spalinowo-elektryczne, gazowo-elektryczne, wodorowo-elektryczne.

Ceske drahy zaznaczają, że zapotrzebowanie na takie jednostki w Czechach może sięgnąć nawet 100-200 nowych pojazdów, w których znalazłoby się miejsce dla od 120 do 240 osób. Rozchodzi się również o jednostki, gdzie miejsc siedzących znalazłoby się dla 50-70 osób, ale takich pojazdów obecnie na rynku nie ma.

 Z uwagi na to, że te mniej ładowne pojazdy (do 70 miejsc) nie są obecnie dostępne na rynku w wymaganej konfiguracji, celem PTK (konsultacji rynkowych) jest identyfikacja warunków, w których pojazd ten może być opracowany i dostarczony, przy wyznaczonej ramie czasowej, cenie itd. – tłumaczą w ogłoszeniu Koleje Czeskie.

Portal Zdopravy.cz uzyskał informacje od Prezesa ČD, że do konsultacji zostali zaproszeni: Alstom, Stadler, Siemens Mobility, Škoda Transportation, ŽOS Vrútky, a także polscy producenci – Newag oraz Pesa Bydgoszcz.

Dzięki konsultacjom rynkowym chcemy uzyskać wystarczającą ilość informacji na temat budowy nowych pociągów, ale także zapewnić niezbędną infrastrukturę (np. stacje tankowania wodoru), koszty zakupu i eksploatacji oraz trendy dalszego rozwoju, abyśmy mogli ocenić najkorzystniejsze kierunku dalszego zakupu pojazdów  – powiedział portalowi Zdopravy.cz szef ČD Ivan Bednárik.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności