Infrastruktura

Bryła poznańskiego dworca już w styczniu?

 

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że już w styczniu na terenie przyszłego dworca Poznań Główny stanie bryła kompleksu i zostanie zamontowany charakterystyczny ażurowy dach. Obecnie trwa stawianie kolejnych 28 słupów na peronach po wschodniej stronie dworca.W kolejnym etapie na słupach stawiane będą belki, a na nie płyty. Ponadto zbrojone i wylewane będą węzły usztywniające, znajdujące się na styku słupów. Zostanie także wylewany tzw. nadbeton na płytach prefebrykowanych. Etap ten obejmie wszystkie poziomy.

Wraz z końcem roku planowane jest zakończenie montażu bryły dworca. Na styczeń zaplanowane jest stawianie ażurowego dachu, lecz tu warunkiem są warunki atmosferyczne, przede wszystkim brak opadów deszczu.Montaż słupów na peronach planowany jest w dniach 10,13 oraz 17-19 października.

Zaplanowany na koniec września proces wmurowania kamienia węgielnego został przesuniety na późną jesień w związku przedłużającymi się negocjacjami oraz problemami z otrzymaniem pozwolenia na budowę, które uzyskano z końcem sierpnia.

Dodatkowo ma powstać nowy tor, przeznaczony do użytku przez Kolej Dużych Prędkości, która będzie w stanie rozwinąć prędkość nawet do 250 km/godz. Pozwoli to na podróż z stolicy Wielkopolski do Warszawy w czasie nie dłuższym, niż 95 minut.

Polskie Linie Kolejowe otrzymały już od konsorcjum  zajmującym się studium wykonalności, trzy warianty przebiegu KDP. Zostały one już przekazane komisji rządowej przez zarząd spółki. Pierwsze pociągi mają wyruszyć na trasę za osiem lat.