PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku Brodnica Południowa.
Obiekt powstanie w sąsiedztwie przejazdu kolejowo – drogowego w ciągu ul. 18 Stycznia. PLK zbudują na Brodnicy Południowej jeden peron z wygodnym dojściem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Odpowiedni komfort obsługi podróżnych zapewnią wiaty i gabloty informacyjne oraz ławki i oznakowanie, a także energooszczędne oświetlenie LED. Nowy przystanek na linii kolejowej nr 33 (Kutno – Brodnica) zwiększy dostęp do kolei w kierunku Rypina oraz centrum miasta i dalej, w kierunku Bydgoszczy.
Konsekwentnie zwiększamy dostęp do kolei na terenie woj. kujawsko – pomorskiego. Z nowych przystanków korzystają już mieszkańcy Grudziądza i Tucholi, jeszcze w tym roku oddamy do użytku kolejne dwa, w Trzeciewnicy i Dąbrowie Chełmińskiej, a w przyszłym roku w Nakle nad Notecią i Brodnicy. Kolej w regionie jest bliżej podróżnego, co zachęca do jej wyboru w codziennych podróżach do pracy lub szkoły – powiedział Piotr Kwabiszewski, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Bydgoszczy, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Wraz z przystankiem w Brodnicy PLK zadba o podniesienie poziomu bezpieczeństwa na wspomnianym przejeździe kolejowo – drogowym. Wykonawca zamontuje rogatki oraz urządzenia monitoringu z funkcją rejestracji zdarzeń.
Postępowanie przetargowe odbywa się w systemie „projektuj – buduj”. Podpisanie umowy z wyłonionym wykonawcą nastąpi prawdopodobnie w maju br., a zakończenie wszystkich prac i oddanie przystanku do użytku PLK planują w III kwartale 2026 r. Środki na inwestycję pochodzą z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.
Program przystankowy na Kujawach
Zadaniem programu przystankowego jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację programu przeznaczono ponad 1 mld zł. W efekcie podróżni zyskają lepszy dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.
Dzięki „Rządowemu programowi budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” w woj. kujawsko-pomorskim podróżni korzystają już z nowych przystanków. To Tuchola Rudzki Most, Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Śródmieście i Grudziądz Rządz. Ponadto PLK przebudowała przystanki Bydgoszcz Zachód i Grzybno oraz nowe dojścia do przystanku Grudziądz Mniszek. W budowie są nowe przystanki Trzeciewnica i Dąbrowa Chełmińska Centrum, a których oddanie do użytku planowane jest w II i III kwartale br. W lutym br. zarządca sieci kolejowej podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę przystanku Nakło nad Notecią Zachodnie.
W rządowym programie przystankowym uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 214 lokalizacji, a na liście rezerwowej 100.