NaKolei.pl WiadomościPrzewozy towarowe Białoruski maszynista i pomocnik zatrzymani przez Straż Graniczną. Wyrzucali kontrabandę z lokomotywy

Białoruski maszynista i pomocnik zatrzymani przez Straż Graniczną. Wyrzucali kontrabandę z lokomotywy

Redakcja
Fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali cztery osoby zaangażowane w przemyt wyrobów akcyzowych po tym, jak zauważyli dwóch obywateli Białorusi, wyrzucających z jadącej lokomotywy owinięte folią pakunki.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Terespolu monitorowali przejazd pociągu towarowego, który wjechał do Polski z terytorium Białorusi. Okazało się, że w pobliżu Terespola, działania te pozwoliły zatrzymać „na gorącym uczynku” czterech mężczyzn.

Funkcjonariusze zauważyli najpierw dwóch obywateli Białorusi, którzy wyrzucali z jadącej lokomotywy owinięte folią pakunki, natomiast pozostali dwaj obywatele RP zbierali nielegalny towar z torów kolejowych i ukrywali go w pobliskich zaroślach. W wyniku podjętych działań wszyscy zostali zatrzymani.

Zabezpieczono również ponad 27 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zatrzymani obywatele Polski oraz Białorusi odpowiedzą za przestępstwo karno-skarbowe. Cudzoziemcy, którzy pracowali jako obsługa składu pociągu, zostali również zobowiązani do opuszczenia terytorium Polski z zakazem ponownego wjazdu przez okres pięciu lat – informuje Straż Graniczna.

Na przejściu granicznym Terespol – Brześć stale odnotowuje się próby przemytu, nieco rzadziej zaangażowani są w to kolejarze. W kwietniu 2020 roku podczas kontroli pociągu, który przekroczył przejście graniczne przy Terespolu odkryto w kabinie maszynisty przemycane papierosy. W tym przypadku przemytnikiem był maszynista pociągu, nie wskazano innych zaangażowanych osób. Wobec pracownika wszczęto postępowanie karne skarbowe. Jeszcze wcześniej, bo w maju 2019 roku na przejściu Brześć – Terespol odnotowano próbę przemytu 3,5 tys. paczek papierosów załadowanych na spodzie jednego z wagonów – więcej informacji.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności