Strona główna » Wiadomości » Polska kolej za 10 lat

Polska kolej za 10 lat

XI Kongres Rozwoju Transportu

Redakcja
Fot. CPK (wizualizacja)

Już jutro rozpoczynamy tegoroczną edycję Kongresu Rozwoju Transportu. Wraz z kolejarzami, ekspertami i specjalistami branżowymi, politykami, naukowcami oraz samorządowcami będziemy starali się pokazać najbardziej pożądane i niezbędne kierunki rozwoju polskiej kolei w nadchodzącej dekadzie.

 

Dlatego hasło tegorocznego KRT brzmi: „Polska Kolej 2035 – wyzwania, perspektywy i kierunki rozwoju”. Kongres Rozwoju Transportu to jedno z najważniejszych wydarzeń branży kolejowej w roku i z tego powodu tezy i rozwiązania, które padają podczas obrad, mają duże znaczenie dla dyskusji o przyszłości naszej branży kolejowej.

Dyskusja w trakcie KRT skupi się na trzech blokach tematycznych. Pierwszy dotyczy wyzwań rynkowych, regulacyjnych i konkurencyjności polskiego sektora kolejowego. Chodzi tu np. o przygotowanie się polskich przewoźników pasażerskich do pełnej liberalizacja rynku, która nastąpi po 2030 roku. W tym procesie istotna jest także rola państwa, rządu oraz samorządów. Liberalizacja to również szansa na ekspansję zagraniczną także dla polskich firm. A to rodzi fundamentalne pytania o to, jak przewoźnicy mogą się przygotować do takiej międzynarodowej działalności.

Polska infrastruktura 2035

Rozwój polskiej kolei jest niemożliwy bez dobrze funkcjonującej infrastruktury. Do 2035 toku Polska planuje budowę Kolei Dużych Prędkości Warszawa-CPK-Łódź-Poznań/Wrocław. To flagowy projekt kolejowy, ale w trakcie kongresowej debaty będziemy dyskutować także o innych zadaniach infrastrukturalnych, które  powinniśmy jako państwo zrealizować, aby podnieść atrakcyjność, efektywność kolei w stosunku do przewozów drogowych. Jaki w takim razie kształt powinien mieć nowy Krajowy Program Kolejowy po 2030 roku? Jakie nowe linie kolejowe – poza KDP – powinniśmy zbudować w ciągu najbliższych 10 lat? Jaka ma być rola samorządów przy realizacji projektów kolejowych? To tylko część narzucających się pytań.

Niejako dyżurnym wątkiem dyskusji o przyszłości transportu szynowego jest „zielona” transformacja kolei i poprawa efektywności energetycznej. Polscy przewoźnicy i zarządcy infrastruktury wiele już zrobili w kierunku zmniejszania emisji CO2 przez kolej, ale kolejnego skoku powinni dokonać w ciągu 10 najbliższych lat.

Transport kolejowy ma ogromne znaczenie zarówno dla gospodarki kraju, jak i dla funkcjonowania naszego społeczeństwa. Wszystkim nam zależy na tym, aby kolej była coraz bardziej nowoczesna i niezawodna. Aby woziła coraz więcej ludzi i ładunków. Jednak rozwój kolei wymaga nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Dlatego musimy już teraz nakreślić kierunki rozwoju kolei na przyszłość. I perspektywa 10 lat to można powiedzieć najkrótszy okres, na który musimy zaplanować przyszłość kolei. Tu wszystko musi być zgrane: inwestycje infrastrukturalne, zakup i modernizacja taboru oraz wprowadzanie takiego prawa, które pomoże w rozwoju kolei, a nie będzie tego procesu spowalniać – mówi dr Czesław Warsewicz, przewodniczący Rady Klastra „Luxtorpeda 2.0”.

Klaster „Luxtorpeda 2.0” jest jednym z organizatorów tegorocznego XI Kongresu Rozwoju Transportu. Obok Uniwersytetu WSB Merito Toruń i naszego portalu.

Drugiego dnia Kongresu odbędzie się wizyta studyjna w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów Urzędu Transportu Kolejowego.

Lista uczestników XI Kongres Rozwoju Transportu jest wciąż otwarta. Można zarejestrować się na to wydarzenie, korzystając z formularza, który znajduje się na stronie: https://kongresrozwojutransportu.pl/.

 

Podobne artykuły