Strona główna » Wiadomości » Wąskotorowe pociągi pojadą szybciej

Wąskotorowe pociągi pojadą szybciej

Krzysztof Losz
Fot. Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji wprowadziła możliwość znacznego przyspieszenia ruchu pociągów na liniach wąskotorowych.

 

Wąskotorowe pociągi pojadą szybciej, na co zwraca uwagę zwróciła Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych. Dr inż. Michał Zajfert (INE PAN), przewodniczący Rady FPKW poinformował, że rozporządzenie podnosi maksymalną prędkość pociągów na kolejach wąskotorowych do 80 km/h. Obecnie pociągi kursujące na wąskim torze nie mogą pojechać szybciej niż 40 km/h, nawet jeśli technicznie są zdolne do rozwijania wyższych prędkości. Minister infrastruktury wprowadził natomiast wymagania techniczne dla hamulców w takich pojazdach kolejowych, które muszą spełnić pociągi, aby rozwijały wyższe prędkości.

Michał Zajfert oceniał, że jest to znacząca zmiana, która likwiduje dotychczasowe ograniczenia i stawia polskie systemy kolei wąskotorowych na równi z ich europejskimi odpowiednikami. Tam bowiem pociągi jeżdżą od dawna 80 km/h, a są linie, gdzie nawet znacznie szybciej.

Rozwiązanie to, zdaniem przewodniczącego Rady Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych otwiera drogę do modernizacji polskich kolei lokalnych o prześwicie toru mniejszym niż 1 435 mm. Umożliwi tym samym osiągnięcie atrakcyjnych czasów przejazdu i efektywne wykorzystanie kolei wąskotorowych w systemach transportowych regionów. Wielu Polaków mieszka bowiem w pobliżu wąskotorówek, ale nie mają możliwości, aby takimi pociągami pojechać do szkoły lub do pracy.

Wąskotorowe pociągi pojadą szybciej, więc samorządy mogą w tej sytuacji rozważyć sfinansowanie modernizacji kolejowych linii wąskotorowych oraz zakup nowoczesnego taboru wąskotorowego. Takie pociągi są od lat produkowane w Europie i wożą rocznie miliony pasażerów. W Polsce może być podobnie. Tym bardziej, że resort infrastruktury pracuje także nad programem finansowania działalności kolei wąskotorowych.

Przykładem kraju, który stawia na ten rodzaj sektora transportu szynowego są Włochy, gdzie kolej wąskotorowa jest integralną częścią całego systemu przewozów pasażerskich. Normalną komunikację kolejową w oparciu o wąski tor prowadzą też Szwedzi, czy Szwajcarzy, jest ona także obecna poza Europą. Na niektórych trasach jeżdżą pociągi, które rozwijają prędkość powyżej 100 km/h na liniach o szerokości toru 1000 mm. A rekord prędkości wynosi ponad 160 km/h.

Podobne artykuły