PKP PLK S.A. podpisały umowę na rewitalizację odcinka z Dąbrowy Górniczej Strzemieszyce do Dąbrowy Górniczej Wschodniej. Prace będą kosztować 40 mln zł i poprawią realizację przewozów towarowych w Zagłębiu Dabrowskim.
Odcinek Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Wschodnia to część trasy nr 62 Sosnowiec Południowy – Bukowno – Tunel. Jest to istotny odcinek dla przewozu towarów w Zagłębiu Dąbrowskim. Prace PLK będą korzystne również dla podróżnych. Wyremontowane zostaną m.in. ok. 8 km torów, obiekty inżynieryjne, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sieć trakcyjną oraz infrastrukturę do obsługi podróżnych.
Inwestycja obejmie przebudowę peronów na stacjach Strzemieszyce (tam powstanie nowa nastawnia z urządzeniami komputerowymi) i Dąbrowa Górnicza Wschodnia. Perony będą podwyższone do 76 cm, będą bezpieczne i funkcjonalne. Inwestycja będzie realizowana w ramachwartego 200 mln zł projektu pn. „Prace na liniach kolejowych nr 62, 660 na odcinku Tunel – Bukowno – Sosnowiec Płd. ”.
Inwestycja pozwoli na zwiększenie prędkości pociągów. Towarowe pojadą nie 70 km/h a 100 km/h. Składy pasażerskie rozpędzą się do 120 km/h. Remont obejmie wymianę torów, 14 rozjazdów wraz z zamontowaniem urządzeń elektrycznego ogrzewania, przebudowę sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym.
Prace wykona Konsorcjum Firm: Torkol Sp. z o .o., Tychy (Lider Konsorcjum), Mar-Bud Sp. z o.o. Budownictwo Sp. k., Warszawa, Nowak-Mosty Sp. z o.o., Dąbrowa Górnicza. Koniec prac to prawdopodobnie IV kw. 2019 roku.

