Działania Przewozy pasażerskie Tabor

60 zmodernizowanych wagonów w barwach PKP Intercity

60 zmodernizowanych wagonów w barwach PKP Intercity fot. PKP Intercity S.A.

PKP Intercity odebrało z H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych ostatni wagon z 60 zmodernizowanych w ramach kontraktu podpisanego w 2017 roku. Z pierwszych wagonów pasażerowie mogli korzystać już w grudniu zeszłego roku. Kolejne systematycznie wzmacniały składy przewoźnika od stycznia tego roku.

PKP Intercity umowę z H. Cegielski Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu na modernizację 60 wagonów podpisało w listopadzie 2017 r. Przedmiotem umowy było wykonanie naprawy okresowej na 5. poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądu na 3. poziomie utrzymania wagonów typu 111A (z prawem opcji na kolejne 30), które po modernizacji zyskały oznaczenie 174A. Wartość kontraktu wyniosła ponad 273 mln złotych brutto. Poznańska firma ma 30 miesięcy na realizację całego zamówienia modernizacji w sumie 90 wagonów.

Unowocześnione wagony to pojazdy przedziałowe klasy 2., wyposażone w wygodne fotele, z klimatyzacją, gniazdkami, elektronicznym systemem informacji pasażerskiej oraz z toaletami z zamkniętym obiegiem. Komfort jazdy oraz ciszę wewnątrz wagonu zapewnia zabudowa nowoczesnych wózków. Ponadto w wagonach zainstalowane zostały wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu.

Zmodernizowane wagony, po wykonaniu całego zamówienia, obsłużą połączenia na trasach:

 • Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – Białystok
 • Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – Białystok
 • Kraków/Lublin– Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – Świnoujście
 •  Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/Gorzów Wlkp.
 • Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wlkp./Zielona
  Góra.

Obecnie są zestawiane m.in. w następujących składach pociągów kategorii InterCity:

 • Morcinek rel. Wrocław – Radom – Wrocław
 • Czcibór rel. Wrocław – Szczecin – Wrocław
 • Mamry rel. Wrocław – Białystok – Wrocław
 • Pomorzanin rel. Gdynia – Wrocław – Gdynia
 • Bolko rel. Wrocław – Radom – Wrocław
 • Albatros rel. Gdańsk – Szczecin – Gdańsk
 • Żuławy rel. Szczecin – Olsztyn – Szczecin
 • Jeziorak rel. Olsztyn – Poznań – Olsztyn

PKP Intercity wykorzystało zawarte w umowie prawo opcji i rozszerzyło kontrakt w październiku 2018 roku o modernizację kolejnych 30 wagonów. Łączna wartość kontraktu wzrosła więc do blisko 410 mln zł brutto. Poznańska fabryka wykonała kontrakt w jego części podstawowej w ponad 2 miesiące przed terminem. Natomiast z opcji rozszerzającej kontrakt już pierwszy zmodernizowany wagon został przekazany do PKP Intercity.

Umowa realizowana przez H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych jest elementem największego w historii PKP Intercity programu inwestycyjnego „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, wartego 7 mld złotych. Modernizacja w sumie 90 wagonów jest
w współfinasowana ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, projekty „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” i „Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”. PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) wiosną 2018 roku. Przewoźnik uzyskał dofinasowanie łącznie w kwocie 653,8 mln zł.