Tabor Transport miejski
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

42 wrocławskie tramwaje do remontu. Są chętni wykonawcy

42 wrocławskie tramwaje do remontu. Są chętni wykonawcy Fot. Wiki Commons

MPK Wrocław chce wykonać remont kapitalny łącznie 42 wagonów tramwajowych. To 25 jednostek Protram 205WrAs oraz 17 pojazdów Skoda 16T.

Przewoźnik ogłosił dwa przetargi na wykonanie tych prac. W każdym złożona została jedna oferta, co ważne mieszczą się one w budżecie zamawiającego.

W przetargu na wykonanie remontu kapitalnego 25 sztuk wagonów 205WrAs wystartował tylko Modertrans, który zaproponował kwotę 73.800.000,00 zł brutto, czyli dokładnie tyle, ile wyniosły szacunki MPK Wrocław. Poznańska firma w ofertę wpisała także 12 miesięcy gwarancji na tramwaj, 60 miesięcy gwarancji na perforację korozyjną i pękania oraz na zewnętrzne powłoki lakiernicze, 24 miesiące gwarancji na nowe podzespoły. Termin wykonania zamówienia to 28 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Warto zauważyć, że wszystkie wagony 205 WrAs zostały wyprodukowane przez nieistniejący już Protram. A zatem prace remontowe muszą zostać wykonane przez inny podmiot. W tym przypadku będzie to najprawdopodobniej Modertrans.

Remont kapitalny 17 tramwajów Skoda 16T chce natomiast wykonać Saatz sp. z o.o., która zaproponowała kwotę 60.628.545 zł brutto. Jak wspomniano mieści się ona w kosztorysie zamawiającego, który na ten cel chce przeznaczyć 60.639.000,00 zł. Spółka Saatz zaproponowała w swojej ofercie:  24 miesiące gwarancji na tramwaj, 120 miesięcy gwarancji na perforację korozyjną i pękania oraz zewnętrzne powłoki lakiernicze, a także 36 miesięcy gwarancji na nowe podzespoły. Termin wykonania zamówienia został określony na: do 24 miesięcy od daty podpisania umowy.

Tramwaje 16T zostały wprowadzone do eksploatacji we Wrocławiu 2007 roku. Wyprodukowała je czeska Skoda, która nie zdecydowała się udział w przetargu na ich remont kapitalny.

Czekamy na decyzje komisji przetargowej MPK Wrocław, ale z uwagi na ceny zaproponowane przez oferentów wydają się one być tylko formalnością.