Dawniej na kolei Działania Kolej jest dla ludzi

150 lat istnienia kolei w Słupsku

150 lat istnienia kolei w Słupsku fot. Fundacja Grupy PKP

W tym roku mija dokładnie 150 lat od momentu uruchomienia pierwszego połączenia kolejowego od strony Koszalina do Słupska, co miało miejsce 1 lipca 1869 roku. Fundacja Grupy PKP patronowała tegorocznym wydarzeniom w związku z uroczystym jubileuszem w Słupsku.

Słupscy kolejarze działający w Międzyzakładowym Kole Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP przy Węźle PKP Słupsk postanowili godnie upamiętnić 150-lecie uruchomienia pierwszej linii kolejowej w swoim mieście. Główne atrakcje tegorocznych obchodów odbyły się w ciągu dwóch lipcowych dni. 5 lipca miała miejsce konferencja, podczas której można było poszerzyć swoją wiedzę na temat historii kolei w regionie. Kolej słupska ma już długą i bardzo ciekawą historię.

Tego dnia poruszono następujące zagadnienia:

  • Trochę historii. Jak to było z narodzinami kolei.
  • Historia kolei na ziemi słupskiej.
  • Kolej na odbudowę Niepodległej.
  • Ernest Malinowski – budowniczy transandyjskiej kolei.
  • Izba Historii Kolei w Słupsku.
  • Zintegrowany węzeł przesiadkowy w Słupsku.
  • Budowa transportowego węzła integracyjnego w Ustce.
  • Modernizacja linii kolejowej Słupsk – Gdynia.
  • Prezentacja Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej.

Kolejnego dnia, czyli 6 lipca, organizatorzy przygotowali piknik kolejowy pod nazwą „Imieniny ulicy Kolejowej w Słupsku”, który z kolejarską werwą wystartował punktualnie o godzinie 10.00! Mimo deszczowej pogody wydarzenie przyciągnęło dużo osób. Można było odwiedzić Izbę Historii Kolei w Słupsku, pójść na strzelnicę do II LO i spędzić czas przy stoisku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku, miasta Ustki i gminy Kobylnica. Zwiedzający mieli okazję także zobaczyć w Izbie Historii Kolei bezcenne pamiątki, przybić pamiątkowe pieczątki, wpisać się do księgi pamiątkowej oraz zrobić zdjęcia w czapkach kolejowych. Zorganizowano konkursy dla dzieci, w których nagrodami były m.in. książeczki Fundacji Grupy PKP – „Beni uczy bezpieczeństwa”.

Panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku zorganizowały konkursy z historii słupskiej kolei, czytanie przez dzieci wiersza Juliana Tuwima – „Lokomotywa” oraz zapoznały najmłodszych uczestników pikniku z książeczką.