NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie 10-lecie funkcjonowania Kolei Wielkopolskich i 73 miliony przewiezionych pasażerów

10-lecie funkcjonowania Kolei Wielkopolskich i 73 miliony przewiezionych pasażerów

Redakcja
Mat. Koleje Wielkopolskie

Kolej Wielkopolskie wczoraj obchodziły swoje 10-lecie funkcjonowania. Właśnie 1 czerwca, po raz pierwszy szynobus SA108 wyruszył w trasę z Wolsztyna do Leszna.

1 czerwca minęło dokładnie 10 lat od kiedy po raz pierwszy, o 4:40 na tory wyjechał pierwszy w historii pociąg spółki Koleje Wielkopolskie. Wyruszył on na trasę z Wolsztyna do Leszna i obsługiwany był szynobusem SA108-005. W ten sposób zapoczątkowany został nowy rozdział w historii kolejnictwa w Wielkopolsce.

Uroczyste zapoczątkowanie działalności odbyło się w Lesznie o godzinie 5:25 przed odjazdem pierwszego pociągu do Ostrowa Wielkopolskiego. Inauguracji przewozów dokonał Prezes Spółki – Włodzimierz Wilkanowicz.

Przez pierwsze pół roku działalności Koleje Wielkopolskie przewiozły 560 tys. pasażerów, natomiast przez minione 10 lat ponad 73 miliony. Przez ten czas przewoźnik stopniowo uzupełniał mapę Wielkopolski, dodając nowe połączenia. Obecnie obsługiwanych jest 15 odcinków linii.

Przez dekadę mogliśmy wspólnie być świadkami, jak z przewoźnika dysponującego początkowo kilkoma szynobusami, staliśmy się jednym z najnowocześniejszych regionalnych przewoźników kolejowych w kraju. Z przyjemnością wspominamy ten początkowy entuzjazm, jak i dumę za każdym razem, kiedy uruchamialiśmy połączenia na nowych odcinkach linii oraz kiedy oddawaliśmy do dyspozycji naszym Pasażerom kolejne, coraz bardziej komfortowe pojazdy – piszą Koleje Wielkopolskie. – 10 lat wielkopolskiego przewoźnika to wiele sukcesów i kroków milowych, za co uznanie należy się przede wszystkim tym, którzy tę kolej tworzyli, a więc Samorządowi Województwa Wielkopolskiego z Marszałkami Jankowiakiem i Woźniakiem na czele.

Koleje Wielkopolskie zapowiedziały, że przygotowały dla pasażerów jubileuszową niespodziankę, o której mamy dowiedzieć się jeszcze w czerwcu.

Samo powstanie Kolei Wielkopolskich było dużą zmianą w województwie, lecz drugim przełomowym wydarzeniem było podpisanie w grudniu 2017 roku porozumienia w sprawie utworzenia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. W obrębie 50 km od Poznania pociągi kursować mają dwa razy na godzinę. 10 czerwca 2018 roku w trasę wyruszyły pierwsze pociągi PKM do Wągrowca, Jarocina, Nowego Tomyśla i Grodziska Wielkopolskiego, we wrześniu 2019 roku natomiast otworzono kolejną trasę do Swarzędza. Czytaj dalej: Jak Koleje Wielkopolskie odmieniły lokalny transport

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności