Przewozy pasażerskie Tabor Transport miejski Wiadomości
Partnerzy działu

1 z 14 Twistów pojechał do Gorzowa Wielkopolskiego. PESA dokonała jego oficjalnej prezentacji

1 z 14 Twistów pojechał do Gorzowa Wielkopolskiego. PESA dokonała jego oficjalnej prezentacji Fot. Łukasz Kulczyński / Urząd Miasta w Gorzowie

Produkcji wagonów podjęła się firma PESA S.A. Gorzowski „Twist” został wyprodukowany na indywidualne zamówienie dla miasta Gorzowa. Pierwszy jest już w Gorzowie, a kolejne są w trakcie procesu produkcyjnego- informuje spółka.

Nowy wagon ma 24,2 m długości, 2,4 m szerokości, rozwija prędkość maksymalną do 70 km/h. Posiada 48 miejsc siedzących i 122 stojące. Jest całkowicie niskopodłogowy, ma bezprzewodową sieć wewnątrz i  zainstalowany system informacji pasażerskiej i stuprocentowy udział niskiej podłogi. Walory techniczne pojazdu prezentował członek zarządu PESA S.A., dyrektor sprzedaży, Sławomir Piątek.

Gorzowski tramwaj to również dla bydgoskiego przedsiębiorstwa wartość dodana, gdyż jeszcze zanim oficjalnie wyjechał na tory odbiera nagrody, a w planach jest jego prezentacja na największych europejskich targach komunikacyjnych w Gdyni, jesienią bieżącego roku- stwierdził Piątek.

Pojawienie się Twista na gorzowskich torach to rewolucja w gorzowskiej komunikacji tramwajowej, która w tym roku obchodzi jubileusz 120-lecia istnienia. Krótką historię gorzowskich tramwajów przedstawił prezes gorzowskiej MZK Roman Maksymiak i zaznaczył, że tramwaje „Twist” są spełnieniem marzeń o nowoczesnym taborze tramwajowym w Gorzowie sprzed ponad 20 lat.

Praca wielu osób doceniona

Uroczystość oficjalnego przekazania wagonu dla Gorzowa była okazją, by podziękować i docenić zaangażowanie i prace wielu osób, bez pomocy których nie udałoby się sprawnie zrealizować założeń projektu tramwajowego. Prezydent Jacek Wójcicki podziękował za zaangażowanie i podkreślił, że tramwaje w Gorzowie i rozwój systemu komunikacji to wspólna sprawa całego województwa, stąd niezbędna była pomoc zarówno władz centralnych i samorządowych.

Tylko dzięki połączeniu sił i współpracy, projekt którego początki sięgają 2004 roku dziś spełnia na naszych oczach – powiedział prezydent Wójcicki.

Oficjalne podziękowania wręczył na ręce minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, marszałek województwa Elżbiety Anny Polak, parlamentarzystów RP Krystyny Sibińskiej i Tomasza Kucharskiego, senatora Waldemara Sługockiego, wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, wiceprzewodniczącego sejmiku województwa lubuskiego Mirosława Marcinkiewicza, a także prezesa bydgoskiej PESY, Krzysztofa Sędzikowskiego, w imieniu którego podziękowania odebrał dyrektor Sławomir Piątek.

W uroczystości oficjalnego przekazania dla Gorzowa tramwaju uczestniczyli również: senator Władysław Komarnicki, radni Rady Miasta Gorzowa: Grażyna Wojciechowska, Alicja Burdzińska, Halina Kunicka, Jacek Sterżeń oraz Tomasz Manikowski, wiceprezydent Agnieszka Surmacz, dyrektorzy wydziałów merytorycznych UM Gorzowa, odpowiedzialni za realizację projektu, pracownicy urzędu i MZK.

Dym, czerwona kokarda i pierwsza trasa

Po części oficjalnej uroczystości, zaproszeni goście oraz dziennikarze zostali zaproszeni do pierwszej oficjalnej podróży gorzowskim „Twistem”. Zanim to nastąpiło, prezydent miasta Jacek Wójcicki z rąk dyrektora sprzedaży z PESA, Sławomira Piątka otrzymał pierwszą oficjalną kartę pojazdu, która otworzyła drzwi do środka.

To karta imienna, wyprodukowana specjalnie dla gospodarza miasta – podkreślił dyrektor Piątek.

„Twist” pokonał kilkaset metrów po pętli  tramwajowej na terenie zajezdni MZK. Zanim wyjedzie w oficjalną trasę po mieście i zacznie wozić pasażerów musi jeszcze otrzymać świadectwo homologacji wystawione przez Instytut Pojazdów Szynowych. Po jego otrzymaniu PESA przedstawi tramwaj dla MZK do odbiorów technicznego i końcowego. W ramach odbiorów tramwaj będzie musiał pokonać 100 kilometrów bezawaryjnie. Wówczas, po podpisaniu protokołów odbiorów stanie się własnością Spółki.