NaKolei.pl WiadomościKadry i ludzie Związkowcy zajęli siedzibę PKP CARGO w Warszawie. Strajk w Spółce wisi na włosku

Związkowcy zajęli siedzibę PKP CARGO w Warszawie. Strajk w Spółce wisi na włosku

Redakcja
Fot. YT / "MMB Video"

Związkowcy nie dogadali się z Zarządem PKP CARGO. Polecono pracownikom, aby od dzisiaj nie podejmowali pracy w godzinach nadliczbowych oraz nie zgadzali się na wprowadzanie zmian w harmonogramach pracy. Sami związkowcy zajęli siedzibę PKP CARGO.

Wewnętrzna sytuacja PKP CARGO jest coraz trudniejsza. Przypomnijmy, że 23 marca w ramach sporu zbiorowego w PKP CARGO nie doszło do zawarcia porozumienia na linii Związki Zawodowe – PKP CARGO. Chodzi o podwyżki płac pracowników w wysokości 600 zł dla osób wynagradzanych wg ZUZP oraz proporcjonalnej podwyżki dla pracowników wynagradzanych wg wskaźnika.

W konsekwencji Związki Zawodowe w dniach 28 marca – 8 kwietnia przeprowadziły referendum strajkowe, w którym to każdy pracownik mógł odpowiedzieć na pytanie, czy jest za przeprowadzeniem strajku w PKP CARGO, w przypadku niespełnienia przez Zarząd PKP CARGO S.A. żądań dotyczących podniesienia wynagrodzeń.

Wczoraj Związkowcy pojawili się w siedzibie PKP CARGO w Warszawie, aby prowadzić kolejne rozmowy dot. podwyżek wynagrodzeń. Ponownie nie przyniosły one rezultatu. Związkowcy zdecydowali, że nie opuszczą siedziby do czasu rozstrzygnięcia rokowań sporu zbiorowego.

W związku z brakiem porozumienia w sprawie podwyżek wynagrodzeń i odmową Zarządu PKP CARGO S.A. podpisania protokołu rozbieżności, obecni na dzisiejszym [wczorajszym, przyp. red.] spotkaniu przedstawiciele związków zawodowych postanowili nie opuszczać siedziby spółki do czasu rozstrzygnięcia rokowań sporu zbiorowego – informuje Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy.

Równolegle Związki podjęły uchwałę, aby pracownicy nie zgadzali się na zmiany w ich harmonogramach pracy oraz nie podejmowali się pracy w godzinach nadliczbowych.

Komitet Protestacyjno-Strajkowy w PKP CARGO S.A. w związku z niepodpisaniem porozumienia w sprawie podwyżek wynagrodzeń w ramach sporu zbiorowego podejmuje uchwałę z apelem pracowników zatrudnionych na stanowiskach wymagających szczególnych warunków psycho-fizycznych, aby od dnia 13.04.2022 r. nie podejmowali pracy w godzinach nadliczbowych i nie wyrażali zgody na zmiany w harmonogramach pracy.

Jeżeli w dalszym ciągu nie dojdzie do żadnych porozumień, możemy spodziewać się wkrótce strajku na pełną skalę, gdzie kolejarze będą odmawiać podjęcia się pracy. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal 'NaKolei.pl’, wstrzymano rozmowy do 20 kwietnia br.

PKP CARGO bez prezesa

Jak poinformowało PKP CARGO pod koniec wczorajszego dnia (około godziny 21:00 na Twitterze), Władysław Szczepkowski, który przez ostatnie pół roku pełnił rolę tymczasowego Prezesa Zarządu, powrócił do składu Rady Nadzorczej.

Dzisiaj, z końcem dnia, upływa okres trzymiesięcznego oddelegowania Członka Rady Nadzorczej Władysława Szczepkowskiego do wykonywania czynności Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. – poinformowało PKP CARGO.

Było to drugie delegowanie przez Radę Nadzorczą Władysława Szczepkowskiego na stanowisko pełniącego obowiązki prezesa PKP CARGO. Pierwsze trwało od 18 października 2021 r. do 13 stycznia 2022 roku. Oznacza to, że PKP CARGO ponownie pozostaje bez Prezesa, nawet tymczasowego, pełniącego obowiązki.

Dzisiaj natomiast w Spółce ma odbyć się Rada Nadzorcza, być może to czas wyboru nowego Zarządu Spółki.

Na zdjęciu członkowie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego o godz. 21.00. Fot. ZZM

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności