Strona główna » Wiadomości » Znaczenie transportu międzynarodowego między Polską a Niemcami – co nasz kraj zyskuje?

Znaczenie transportu międzynarodowego między Polską a Niemcami – co nasz kraj zyskuje?

Redakcja
Fot. LAGO LOGISTICS

W Polsce działa najwięcej firm z sektora TSL w całej UE. Co więcej, dane te jasno wskazują, że ponad 1,2 miliona, czyli 19% wszystkich zarejestrowanych pojazdów, pochodzi z Polski. Te liczby jednoznacznie świadczą o tym, że polskie firmy transportowe są liderami w swoim sektorze wśród krajów UE. Ponadto branża TSL, zatrudnia niespełna milion pracowników i generujący 6% polskiego PKB. A nasz kraj staje się jednym z głównych korytarzy handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej i zaczyna odgrywać kluczową rolę w działalności morskiej i drogowej.

Dzięki transportowi międzynarodowemu w tym kolei Polska może eksportować swoje produkty na szeroką skalę, co prowadzi do wzrostu zatrudnienia i wpływów do budżetu. Niemcy, jako największa gospodarka w Europie i czwarta na świecie, zwiększa znaczenie Polski jako kluczowego partnera, co skutkuje rosnącymi przepływami towarów między naszymi krajami i przynosi obopólne korzyści. Niemcy są głównym partnerem handlowym Polski, co zapewnia korzystny bilans wymiany dla naszego kraju. Polska zaś zajmuje piątą pozycję wśród partnerów handlowych Niemiec, plasując się obok takich potęg jak Chiny, USA, Holandia i Francja. Taka wzajemna współpraca przynosi korzyści obu krajom, tworząc solidne podstawy do dalszego rozwoju handlu międzynarodowego. Dlatego niezwykle ważne jest, abyśmy zrozumieli i docenili znaczenie transportu międzynarodowego między Polską a Niemcami.

Czym wyróżnia się niemiecka gospodarka?

Gospodarka niemiecka wyróżnia się czterema kluczowymi gałęziami przemysłu, które mają istotny wpływ na globalną gospodarkę to m.in.:

  1. Przemysł chemiczny,
  2. Przemysł motoryzacyjny,
  3. Produkcja maszyn i urządzeń,
  4. Produkcja elektroniki i podzespołów.

Niespełna 50% niemieckiej produkcji jest przeznaczone na eksport (głównie drogowy oraz kolejowy), co pokazuje ogromny potencjał w zakresie transportu ciężarowego oraz transportu expressowego. Wskazane dane umożliwiają polskim firmom dostęp do globalnych łańcuchów dostaw. Dzięki temu mogą współpracować z zagranicznymi partnerami, zdobywać nowe umiejętności i technologie, co przekłada się na podnoszenie jakości usług i konkurencyjność na rynku. Międzynarodowy transport stwarza również możliwość rozwoju sektora logistycznego w Polsce, co przyciąga inwestycje zagraniczne i tworzy nowe miejsca pracy m.in. w centrach magazynowo przeładunkowych których stale przybywa. Ponadto Polska korzysta z inwestycji wysokiej klasy, które w coraz większym stopniu przekształcają nasz kraj w ważny ośrodek gospodarczy Unii Europejskiej.

Co Polska eksportuje do Niemiec?

Międzynarodowy transport między Polską a Niemcami przynosi wiele korzyści dla polskiej gospodarki, przede wszystkim przedsiębiorstwa mają możliwość dotarcia do większej liczby rynków i klientów zagranicznych. Niemcy, jako największa gospodarka w Europie, stanowią atrakcyjny rynek zbytu dla polskich towarów i usług. Do najpopularniejszych produktów jakie przewożone są do Niemiec to m.in.:

  • Części i akcesoria motoryzacyjne,
  • Meble i elementy wyposażenia wnętrz,
  • Artykuły budowlane,
  • Odzież i obuwie.

Niemcy coraz bardziej doceniają nasze wysokiej jakości produkty meblarskie wykonane z drewna, płyt fornirowanych czy innych elementów drewnopochodnych tj. fronty akrylowe czy lakierowane, blaty, itp., które mają szerokie zastosowanie w całym sektorze meblarskim. Niemieccy konsumenci dostrzegają również konkurencyjność cenową w obszarze projektowania wnętrz, które w porównaniu do Niemieckich ofert są odczuwalnie niższe, tym samym zdarzają się transporty mebli na wymiar, które są składane i montowane przez polskich stolarzy bezpośrednio u niemieckiego konsumenta. Innym ciekawym i zauważalnym coraz bardziej zapotrzebowaniem stają się nieduże konstrukcje stalowe, czyli elementy z różnych typów stali, cięte laserowo, gięte prasą krawędziową CNC i pospawane, tak aby móc je łatwo przetransportować transportem ciężarowym. Tym samym działalność międzynarodowa pozwala polskim firmom nawiązywać długoterminowe relacje z zagranicznymi partnerami, co przekłada się również na długotrwałe korzyści dla polskiej gospodarki.

Statystyk dotyczących wymiany międzynarodowej między Polską a Niemcami

Niemcy od lat są kluczowym partnerem gospodarczym Polski, co nie budzi wątpliwości. Każde osłabienie lub spowolnienie niemieckiej gospodarki ma bezpośredni wpływ na kondycję polskiego eksportu do naszego zachodniego sąsiada. Warto zaznaczyć, że handel z Niemcami stanowi ok. 10% PKB Polski, co jest znaczącą częścią w kontekście współpracy z jednym krajem. Na ten wynik składają się dwa główne czynniki: ok. 7% pochodzi z popytu odbiorców końcowych w Niemczech, a ok. 3% wynika z eksportu polskiej wartości dodanej przez Niemcy na inne rynki.

Blisko połowę tego eksportu stanowią części i komponenty używane w niemieckich fabrykach, które w dużej mierze produkują na eksport jak np.: branża automotive. Niemniej jednak, co najmniej połowa polskiego eksportu do Niemiec zaspokaja potrzeby tamtejszego rynku wewnętrznego. Oznacza to, że zmniejszenie spożycia gospodarstw domowych oraz spadek działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw wpłynie negatywnie na wyniki polskiego eksportu do Niemiec, a tym samym na kondycję polskich firm współpracujących z niemieckimi partnerami.

Polskie firmy transportowe odgrywają kluczową rolę w przewozie towarów między naszymi krajami, zaspokajając potrzeby obu stron. Z tego powodu cała branża TSL jest ściśle związany z dynamiką wzrostu w obu naszych krajach.

Podsumowanie i perspektywy dla międzynarodowego transportu między Polską a Niemcami

Międzynarodowy transport między Polską a Niemcami odgrywa ważną rolę w rozwoju gospodarczym obu krajów i wpływa również na inne rynki. Polska, jako lider w branży TSL w Unii Europejskiej, odgrywa kluczową rolę w eksportowaniu polskich produktów na szeroką skalę. Istotnie wpływa również na import dóbr z innych krajów. Niemcy zaś, jako największa gospodarka w Europie, stanowią atrakcyjny rynek zbytu oraz tranzyt dla polskich towarów. Wzrost handlu między Polską a Niemcami przyczynia się do wzrostu zatrudnienia i inwestycji w Polsce.

Podsumowując, międzynarodowy transport Polska Niemcy jest niezwykle ważny dla rozwoju gospodarczego obu krajów. Współpraca ta przynosi wzajemne korzyści, generując zatrudnienie, wzrost gospodarczy i rozwój sektora nie tylko TSL. Perspektywy dla przyszłości międzynarodowego transportu są obiecujące, ale zależne od kooperacji gospodarczych naszych krajów. Jedno jest jednak pewne, dalszy rozwój współpracy na linii Polska Niemcy może przyczynić się do jeszcze większego umocnienia naszej gospodarki w tej części Europy.

Jeśli interesuje Cię organizacja transportu towarów do/z Niemiec, sprawdź naszą ofertę na naszej stronie https://lagologistics.pl/ lub skontaktuj się z nami mailowo: sales@lagologistics.pl lub telefonicznie pod numer: 797 828 494

 

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły