Infrastruktura Przewozy pasażerskie Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Zmiana w organizacji ruchu na stacji Kraków Główny – rozpoczyna się montaż nowego systemu sterowania

Zmiana w organizacji ruchu na stacji Kraków Główny – rozpoczyna się montaż nowego systemu sterowania fot. NaKolei.pl

Na stacji Kraków Główny rozpocznie się w nocy z 29 na 30 listopada instalacja nowoczesnego komputerowego systemu sterowania ruchem pociągów. Nowy system pozwoli na szybszą odprawę pociągów i zwiększy poziom bezpieczeństwa. Na czas prac PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z przewoźnikami zaplanowały zmiany w połączeniach kolejowych.

W nocy z 29 na 30 listopada rozpoczyna się wprowadzanie nowoczesnego sytemu sterowania ruchem pociągów na stacji Kraków Główny. Kilka miesięcy przygotowywano i zaplanowano operację, która zajmie dwa tygodnie. Specjalny zespół techniczny będzie czuwał nad prawidłowym przebiegiem robót i natychmiast reagował na ewentualne usterki. Do nowego systemu muszą być włączone 83 rozjazdy – ważne elementy linii kolejowej, na których przejeżdżający pociąg zmienia tor. Każdy element przed odbiorem będzie dokładnie testowany.

Nowy system sterowania to lepsze możliwości obsługi pociągów przejeżdżających przez najważniejszą stację Małopolski. Dotychczasowy system przekaźnikowy z lat osiemdziesiątych ma ograniczenia. Nowe rozwiązanie da dyżurnym ruchu dodatkowe możliwości prowadzenia pociągów. Będą działać szybciej i z większym zabezpieczeniem. Pociągi będą mogły przejechać przez węzłową stację Kraków Główny wykorzystując ponad 1400 różnych układów. Jest to szczególnie ważne dla zapewnienia dobrej obsługi podróżnych w momentach nieprzewidzianych zdarzeń, ewentualnych usterek toru lub pociągów.

Zmiany w organizacji ruchu pociągów ujęte w rozkładach jazdy

Szczegóły dotyczące rozkładu dostępne są w ogólnodostępnych rozkładach jazdy, min. na portalach internetowych.

By usprawnić przejazd pociągów przez Kraków w czasie instalacji systemu, nie będzie obowiązywać przerwa w kursowaniu po linii średnicowej pomiędzy Podłężem a Krakowem Głównym. PLK zabezpieczą dodatkowe służby techniczne i pociągi spalinowe w celu sprawnego usuwania ewentualnych usterek.

Informacje o ruchu pociągów ujęte w rozkładach jazdy

Koleje Małopolskie
  • pociągi SKA1 będą miały skrócone relacje. Składy z Wieliczki dojadą do Krakowa Płaszowa, a pociągi z Kraków Airport tylko do Krakowa Głównego. Na pozostałej części trasy obowiązywać będzie komunikacja zastępcza (tramwaje nr 3 i 50).
  • część pociągów SKA 2 z Miechowa pojedzie do stacji Kraków Płaszów, przez stację Kraków Olsza, z ominięciem stacji Kraków Główny.
  • cztery pociągi SKA3 z Tarnowa i jeden z Bochni zakończą kursy na stacji Kraków Olsza, zamiast w Krakowie Głównym.
Przewozy Regionalne
  • pociągi kursujące na trasie z Rzeszowa do Katowic i Wodzisławia Śląskiego pojadą objazdem przez stację Kraków Olsza, z pominięciem stacji Kraków Główny.
  • niektóre pociągi jadące od strony Trzebini na odcinku Zabierzów – Kraków Główny obsługiwane będą zastępczą komunikacją autobusową.
PKP Intercity
  • zmieniono trasę pociągów Przemyśl – Świnoujście – Przemyśl, które pojadą drogą okrężną od Krakowa do Mysłowic, przez Spytkowice z ominięciem stacji Krzeszowice, Trzebinia i Jaworzno Szczakowa. Na odcinku Kraków – Mysłowice kursować będzie autobus komunikacji zastępczej.
  • pociąg nr 3524 do Olsztyna rozpocznie bieg w stacji Kraków Płaszów o godzinie 15:08 i pojedzie drogą okrężną z ominięciem stacji Kraków Główny
Nowa jakość kolei w Krakowie

W ramach modernizacji krakowskiej linii średnicowej, PLK przebudowują tory o długości niemal 20 km między przystankiem Kraków Łobzów a podkrakowskim Podłężem. Powstają estakady, nowe mosty i wiadukty. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, a w centrum Krakowa 100 km/h.

Wartość inwestycji to w sumie przeszło 1 mld zł. Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu finansowego CEF „Łącząc Europę”.