Infrastruktura
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Zielonka, Mokra Wieś, Tłuszcz – nowe wiadukty w ramach prac na linii Rail Baltica

Zielonka, Mokra Wieś, Tłuszcz – nowe wiadukty w ramach prac na linii Rail Baltica fot. PLK

Wiadukty w miejscowościach Zielonka, Mokra Wieś, Tłuszcz to kolejne kroki w usprawnieniu przejazdów na trasie Warszawa-Białystok. Inwestycja będzie realizowana w latach 2018-2020.

Nowopowstające cztery wiadukty w miejscowościach Zielonka, Tłuszcz, Mokra Wieś będą kosztować ok. 100 mln zł. Inwestycja realizowana jest w ramach modernizacji linii Warszawa-Białystok Rail Baltica. Dziś w Starostwie Powiatowym w Wołominie podpisano umowy z Przedsiębiorstwem Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o.

Jak powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podobne rozwiązania na tej trasie ma już Łochów. Kobyłka, Topór i Jasienica.

W Zielonce przewidziano dwie inwestycje: nowy wiadukt drogowy nad ul. Kolejową oraz wiadukt kolejowy, wraz z drogą dojazdową, które połączą rejon ul. Inżynierskiej, Leśnej i Słowackiego. Powstaną także chodniki i ścieżki rowerowe. Nowe obiekty umożliwią kierowcom płynny przejazd, co istotnie usprawni komunikację w mieście i regionie. Wartość ponad 28 mln zł.

W Tłuszczu nowy wiadukt drogowy połączy dwie części miasta oraz zapewni dobre skomunikowanie z centrum miasta (ul. Warszawska i ul. Wiejska). Obiekt zastąpi przejazd w ciągu drogi wojewódzkiej nr 634 (łączącej m.in. Warszawę z Tłuszczem). Winda na wiadukcie zapewni m.in. bezpieczny i sprawny dostęp do posesji mieszkańcom ulic Bocznej i Przejazdowej. Na inwestycję przewidziano ponad 35 mln zł.

W Mokrej Wsi powstanie wiadukt drogowy w miejscu przejazdu kolejowo-drogowego przez linię Warszawa – Białystok (nr 6). To droga wojewódzka łącząca Wolę Rasztowską i Zawiszyn. Wiadukt usprawni komunikację pieszą i samochodową w mieście i między przedzielonymi linią miejscowościami. Wartość inwestycji to prawie 32 mln zł.  Skomunikowanie nowych obiektów z istniejącym układem drogowym zapewni dobudowa dróg dojazdowych. Przewidziano ścieżki rowerowe, chodniki oraz udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności.

Przedsięwzięcia w Zielonce, Tłuszczu i Mokrej Wsi będą realizowane w ramach projektu: “Prace na linii E75 na odcinku Sadowne – Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów – Sadowne” i finansowane z unijnego instrumentu „Łącząc Europę” (CEF).