Przedstawiciele administracji rządowej, służb, formacji i instytucji odpowiedzialnych za system bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego kraju oraz za nadzór nad granicą państwową, spotkali się̨ w Warszawie. 24 października 2024 roku Zarząd Targów Warszawskich S.A. zorganizował Międzynarodową Wystawę i Konferencję Bezpieczeństwa Granic i Bezpieczeństwa Wewnętrznego InSec. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a także Komenda Główna Straży Ochrony Kolei.
Konferencja InSec jest od lat najbardziej reprezentatywnym forum dyskusji co do spraw dotyczących bezpieczeństwa granic. Wydarzenie oficjalnie otworzył Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak. Gościem specjalnym był, były Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Uczestnicy konferencji to przedstawiciele administracji rządowej, służb i ekspertów z kraju i zagranicy oraz środowisk gospodarczych. Tematyka tegorocznej konferencji obejmowała m. in. kwestie: Narodowego Programu Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód, strategii i zadań służb w obliczu kryzysu migracyjnego; inwestycji i modernizacji służb odpowiedzialnych za ochronę granic; zagrożeń dla granic państwa; wyzwań dla służb państwowych i organizacji pozarządowych.
„XXVI Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Bezpieczeństwa Granic InSec 2024” podzielona została na cztery sesje tematyczne. Tematem Sesji I była “Nowa strategia funkcjonowania służb w obliczu zagrożeń hybrydowych”. Sesja II poświęcona była „Narodowemu programowi odstraszania i obrony – Tarcza Wschód”. Natomiast Sesja III obejmowała zagadnienia „Inwestycji i modernizacji służb odpowiedzialnych za ochronę granic – ich stan obecny i planowane działania”. Ostatnia Sesja IV dotyczyła “Zagrożeń hybrydowych dla bezpieczeństwa granicy państwa”
Podczas sesji III w panelu dyskusyjnym pt. “Wyposażenie indywidualne dla służb odpowiedzialnych za ochronę granic. Rola służb w ochronie granic, szczególnie w zakresie koordynacji działań. Nowoczesne systemy i urządzenia obserwacyjne jako wsparcie w identyfikacji zagrożeń związanych z bezpieczeństwem granicy państwa” w roli eksperta wypowiadał się m.in. Zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei Adam Morawski. Podczas swojego wystąpienia prelegent omówił zadania realizowane przez formację SOK w związku z zaistniałym kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Przedstawił też bieżące działania podejmowane przez funkcjonariuszy SOK ze Strażą Graniczną, Policją i Wojskiem Polskim oraz o roli pojazdów obserwacyjnych MCM w obszarze przygranicznym.
Partnerem strategicznym wydarzenia została Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ).