NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Wybory 2023: PiS proponuje wspólny bilet na wszystkie pociągi w kraju

Wybory 2023: PiS proponuje wspólny bilet na wszystkie pociągi w kraju

Redakcja
Fot. PKP Intercity

W sobotę 09.09 PiS opublikował program wyborczy „Bezpieczna Przyszłość Polaków”. W perspektywach do 2031 r. zapowiedziano m.in. wprowadzenie bezpłatnych biletów kolejowych dla seniorów od 70. roku życia oraz wspólnego biletu w porozumieniu z samorządami, który będzie obowiązywał na wszystkie pociągi w całej Polsce.

Naszym celem jest 400 mln pasażerów w 2027 r. – czytamy w opublikowanym Programie.

W programie, który zakreśla perspektywę do 2031 r zapowiedziano również dalszą modernizację polskiej kolei, budowę nowych linii, przystosowanych do prędkości 200–250 km/h i zakup nowego taboru kolejowego – prawie pół tysiąca elektrycznych i hybrydowych zespołów trakcyjnych i lokomotyw oraz prawie 2,5 tys. wagonów.

Rozpoczniemy budowę kolei dużych prędkości „KDP V4” z Warszawy przez Czechy i Słowację na Węgry. Doprowadzimy do powstania szlaku „Rail Baltica”, łączącego Polskę z krajami bałtyckimi. Podejmiemy działania zmierzające do budowy kolejowego szlaku „Rail Carpatia”, łączącego państwa Inicjatywy Trójmorza: od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne i Morze Egejskie – zadeklarowano.

Wymieniono również budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego między Warszawą a Łodzią, wraz z siecią kolejową. Zapowiedziano równoległe utrzymywanie i rozwijanie regionalnych portów lotniczych, takie jak Kraków-Balice, Rzeszów-Jasionka, Katowice-Pyrzowice czy Zielona Góra-Babimost. Będą one komplementarne względem CPK. Efektem będzie pojawienie się na nich nowych, dostępnych dla lokalnych społeczności połączeń krajowych i międzynarodowych, a także wzmocnienie bezpieczeństwa państwa. Zachowane zostanie także Lotnisko Chopina w Warszawie.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności