W niedzielę, 1 września zmieni się rozkład jazdy na kolei, przygotowany na czas wakacyjnych wyjazdów. Podróżni skorzystają z kolejnych efektów inwestycji m.in. zmodernizowanych peronów w Szczecinie, Częstochowie, Poznaniu, Opolu i Kiekrzu. Korekta pozwala na sprawne przejazdy pociągów oraz kontynuowanie na torach wartych ponad 70 mld zł inwestycji Krajowego Programu Kolejowego.
Wprowadzana 1 września korekta rozkładu jazdy pociągów będzie obowiązywała do 19 października. Przewoźnicy, wspólnie z zarządcą infrastruktury opracowali ofertę połączeń dalekobieżnych, regionalnych i aglomeracyjnych z uwzględnieniem możliwości sieci kolejowej. Pasażerowie już korzystają z efektów inwestycji. Coraz więcej stacji i przystanków zapewnia dogodny dostęp do pociągów. Uruchamiane są kolejne połączenia na nieczynnych od lat liniach.
Koleją przez regiony
Od września na linii z Częstochowy do Zawiercia, podróżni skorzystają z wygodnych peronów w Częstochowie Raków i w Korwinowie. W woj. śląskim sprawniejsze są podróże w Beskid Żywiecki po zakończeniu przebudowy przystanków Radziechowy Wieprz, Cięcina Dolna i Cięcina między Żywcem a Węgierską Górką. W październiku, z komfortowych platform z wiatami i ławkami skorzystają pasażerowie w Dąbrowie Górniczej Wschodniej i Dąbrowie Górniczej Strzemieszycach. Ułatwi to podróż m.in. do Sosnowca. Wygodniejszy peron będzie na przystanku Łaziska Górne Brada.
W Wielkopolsce na linii Poznań – Szczecin, przebudowany jest peron na stacji Wronki. Wkrótce podobnie będzie w Kiekrzu i na przystanku Poznań Wola. Na trasie Poznań – Wrocław od lipca podróżni korzystają z nowego peronu w Rawiczu.
Na Pomorzu Zachodnim w wakacje oddane zostały po przebudowie perony w Drawsku Pomorskim i Silnowie na linii Szczecinek – Runowo Pomorskie. Na stacji Szczecin Główny, od września podróżni będą wsiadać do pociągów z nowego peronu nr 3. oraz korzystać z zadaszonej części kładki.
Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego dzięki modernizacji korzystają z przebudowanych peronów na przystankach Skarżysko Kościelne, Marcinków i Starachowice na trasie ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza.
Na Opolszczyźnie wróciło bezpośrednie połączenie z Opola do Wrocławia przez Jelcz. Podróżni korzystają z nowego peronu na stacji Opole Wschodnie.
Koleją po Warmii i Mazurach
We wrześniu rozpoczną się prace na trasie Gutkowo – Olsztyn, Efektem będzie krótszy czas przejazdu i lepszy dostęp do kolei dla mieszkańców regionu. Od 13 września pociągi dalekobieżne TLK Rybak, IC Żuławy, TLK Gryf, TLK Branicki pojadą trasą zmienioną na odcinku Malbork – Olsztyn przez Iławę. Do stacji, Elbląg, Morąg i Pasłęk zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Pociąg TLK Stańczyk będzie kursował w skróconej relacji Szczecin Gł. – Gutkowo – Szczecin Gł. W zamian na odcinku Gutkowo – Olsztyn Gł. – Gutkowo zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Od września za pociągi regionalne na odcinku Olsztyn – Gutkowo oraz Olsztyn – Braniewo pojadą autobusy.
Kontynuacja prac na linii do Zakopanego
Po wakacyjnej przerwie, kontynuowane będą prace na linii Zakopanego. Na trasie Nowy Targ – Zakopane utrzymany zostanie ruch pociągów regionalnych. Od września na odcinkach Kraków Płaszów – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona oraz Kraków Płaszów – Nowy Targ za pociągi regionalne będą kursować autobusy. Od 2 września pociągi EIC Tatry jako EIC Kościuszko, IC Witkacy, TLK Karpaty, TLK Wit Stwosz pojadą w skróconej relacji z i do Krakowa.
Zmiany w obrębie węzła krakowskiego
Ze względu na przebudowę torów na stacji Kraków Główny i Kraków Płaszów wystąpi przerwa w ruchu w dni robocze w godz. 9.40 – 14.15 na trasie na trasie Kraków Główny – Podłęże. Niektóre pociągi regionalne pojadą zmienionymi trasami przez Kraków Olszę lub Nową Hutę lub będą zastąpione autobusami. Szczegółowe informacje przekazują przewoźnicy.
Zmienią się godziny odjazdów pociągów kategorii Express InterCity Premium (EIP) i Express InterCity (EIC). Wybrane składy PKP Intercity będą kursowały objazdem przez Nową Hutę, pomijając stację Kraków Płaszów lub Kraków Główny. Pomiędzy tymi stacjami wprowadzono honorowane biletów w komunikacji miejskiej ZTP w Krakowie. Szczegóły na intercity.pl.
Więcej połączeń PKP Intercity z Kielc i Radomia do Warszawy
Od 1 września podróżni z Kielc i Radomia będą mogli ponownie korzystać z pociągów IC Morcinek, TLK Sztygar i IC Bolko w całej relacji Warszawa – Wrocław – Warszawa, które czasowo kursowały w skróconej relacji do Radomia. Dzięki temu znacząco poprawi się oferta połączeń Warszawy z Kielcami, która wzrośnie z 4 do 7 par, a także stolicy z Radomiem, gdzie na trasę ruszy już nie 6, a 9 par pociągów.
Informacja dla podróżnych
Szczegółowe informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w Internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz na stronach przewoźników. Odjazdy i przyjazdy pociągów są wyświetlane także na tablicach oraz infokioskach na stacjach. Informacje o ruchu pociągów można sprawdzić w aplikacjach Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom).
Informatorzy mobilni będą do dyspozycji pasażerów 30 i 31 sierpnia oraz 1 i 2 września na dziesięciu dworcach w największych miastach Polski (Warszawa Centralna, Wschodnia i Zachodnia, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków Główny, Poznań, Szczecin, Wrocław), a także 30 i 31 sierpnia oraz 1 września na dworcu w Zakopanem. Pomogą oni pasażerom ustalić dogodne przesiadki, znaleźć odpowiedni peron, a także będą służyć wszelką informacją pomocną w podróży. Pasażerowie na kilkunastu większych dworcach mogą także liczyć na wsparcie pracowników InfoDworców.
PKP S.A. realizuje Program Inwestycji Dworowych. Zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw zostanie około 200 dworców. Niektóre już służą podróżnym m.in. w Zgorzelcu i Żaganiu. Prace prowadzone są w ośmiu lokalizacjach: w Białymstoku, Mrozach, Skarżysku-Kamiennej, Bielsku Podlaskim, Czeremsze, Nidzicy, Oświęcimiu i Sędziszowie Małopolskim. Pasażerowie korzystają z dworców tymczasowych, w których dostępne są podstawowe usługi.