NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Wkrótce „Babcia” zostanie przemalowana w barwy z 1963 roku! EZT już w ZNTK Mińsk Mazowiecki

Wkrótce „Babcia” zostanie przemalowana w barwy z 1963 roku! EZT już w ZNTK Mińsk Mazowiecki

Redakcja
Fot. Koleje Mazowieckie

Najstarszy czynny EN57 wkrótce odzyska swoją oryginalną malaturę z 1963 roku. EZT właśnie dotarł do ZNTK Mińsk Mazowiecki, gdzie zostanie pomalowany w żółto-granatowe barwy.

EN57-38 to najstarszy czynny pojazd tej serii w całej Polsce. Przez kolejarzy nazywany jest „Babcią”, która w tym roku obchodziła swoje 58 urodziny. EZT w bieżącym roku przechodził naprawę P4, podczas której odświeżono także wnętrze jednostki poprzez wymianę m.in. siedzeń dla pasażerów.

Następnie w lipcu br. Koleje Mazowieckie rozpoczęły postępowanie przetargowe, w ramach którego przewoźnik wyłonił wykonawcę zmiany malatury EZT. Postępowanie wygrał ZNTK Mińsk Mazowiecki, który przemaluje skład w barwy, w jakich EN57-38 wyjechał w 1963 roku z fabryk Pafawagu.

Koleje Mazowieckie sukcesywnie (wraz z dostawą kolejnych Flirtów) odstawiają niezmodernizowane jednostki EN57. Natomiast „Babcia” z uwagi na swoją wyjątkowość pozostanie na torach, a w dalszej przyszłości najprawdopodobniej zachowa się jako pociąg retro.

Jak zaznaczają Koleje Mazowieckie, dziś „Babcia” jest nieco „podrasowana” – ma zainstalowaną przetwornicę statyczną PSM26, sprężarkę śrubową Airpol SK7, wyłącznik szybki DCU 440J, SIP i interkom, kamery czołowe i urządzenia do nagrywania dźwięku, ogrzewane szyby czołowe, nowoczesne fotele wandaloodporne w przedziałach pasażerskich, oświetlenie wpuszczane w sufit, instalację pod biletomaty bezgotówkowe i kasowniki oraz WiFi. Producent w pierwszych egzemplarzach pojazdów tej serii zastosował system hamulca Knorr, a dopiero w kolejnych ezt serii EN57 – system Oerlikon. U „Babci” system Knorra podczas ostatniej naprawy w poziomie utrzymania P4 z modernizacją zastał zastąpiony systemem Oerlikon.

Fot. Koleje Mazowieckie

Fot. Koleje Mazowieckie

Fot. Koleje Mazowieckie

Fot. Koleje Mazowieckie

Fot. Koleje Mazowieckie

Fot. Koleje Mazowieckie

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności