Przewozy pasażerskie Tabor Wiadomości
Partnerzy działu

WiFi niedługo w Pendolino

WiFi niedługo w Pendolino Fot. PKP Intercity

W pociągach Pendolino ma się niedługo rozpocząć montaż urządzeń WiFi.

 

Prezes Polskich Kolei Państwowych S.A. Krzysztof Mamiński sprecyzował, że PKP Intercity – spółka zależna PKP S.A. – będzie instalować urządzenie bezprzewodowego internetu podczas okresowych przeglądów składów Pendolino, a więc proces będzie stopniowy. – Nie wyłączamy składów tylko dlatego, żeby zainstalować WiFi. Ten skład, który pójdzie na przegląd będzie doposażony w WiFi – wyjaśnił Krzysztof Mamiński.

Prezes PKP dodał, że wykonano już niezbędne testy WiFi, które ma być instalowane w Pendolino i zostały one ocenione pozytywnie. Tak więc pasażerowie nie powinni mieć problemów z korzystaniem z bezprzewodowego internetu na pokładach pociągów Intercity Premium.
Formalnie w tym miesiącu PKP Intercity ma otrzymać ofertę na projekt techniczny instalacji WiFi w Pendolino. I potem powstanie harmonogram wyposażania poszczególnych składów w te urządzenia.

Przypomnimy, że PKP Intercity podpisało umowę z koncernem Alstom na zakup 20 pociągów ED250 w 2011 roku, a pierwsze egzemplarze trafiły do Polski w 2013 roku. Niestety, w umowie przewoźnik nie zagwarantował sobie montażu WiFi, a potem obie strony nie mogły długo dojść do porozumienia w sprawie bezprzewodowego internetu, w tym kosztów jego zainstalowania.

Brak WiFi był jedną z głównych rys na Pendolino, bo pasażerowie PKP Intercity nie mieli na pokładach najdroższych pociągów tego standardowego wyposażenia. Tymczasem WiFi było od razu zamontowane w pociągach Dart i Flirt, obsługujących pociągi klasy IC, czy też znajduje się też już w wielu zmodernizowanych wagonach starszych typów.