Opinie Transport miejski Wiadomości

Więcej pasażerów również w komunikacji miejskiej na Śląsku

Więcej pasażerów również w komunikacji miejskiej na Śląsku Fot. Tramwaje Śląskie

Rządowy plan odmrażania gospodarki i przestrzeni publicznej objął komunikację publiczną. Od poniedziałku 18.05.2020 r. liczba dostępnych miejsc określona została na 30% całkowitej pojemności danego pojazdu. Czy decyzja ta powinna dotyczyć również województwa śląskiego, gdzie obecnie sytuacja związana z koronawirusem jest najgorsza w całym kraju?

Od poniedziałku 18.05.2020 r. do pojazdów komunikacji miejskiej może wsiadać więcej pasażerów niż w ostatnich tygodniach. Zaktualizowany przez rząd limit osób mogących jednocześnie podróżować to liczba stanowiąca 30% sumy wszystkich miejsc siedzących i stojących w danym pojeździe. O wprowadzenie zmian apelowała do Premiera m.in. Górnośląsko Zagłębiowska Metropolia. Najważniejszą zmianą w nowym zaleceniu jest uwzględnienie w nim miejsc stojących w pojazdach komunikacji miejskiej. Możliwości przewozowe zwiększają się w wielu typach pojazdów nawet kilkukrotnie.

Na przykład w popularnych tramwajach śląskich z rodziny 105, w których limit zostanie podniesiony z 10 do prawie 40 osób.

Na Śląsku mamy najwięcej aktywnych przypadków zakażeń, bo jest ich ponad 4 tysiące. Decyzja o zwiększeniu tego limitu również w tym rejonie może niekoniecznie okazać się słuszną, a nawet patrząc pesymistycznie – tragiczną w skutkach. Zagęszczenie nawet do 40 osób w niedużym pomieszczeniu, czyli wagonie tramwajowym może nieść ze sobą dużo większe ryzyko zarażenia, które i tak obecnie na Śląsku jest najwyższe w całej Polsce.

Mimo wszystko w pojazdach komunikacji miejskiej nadal będą obowiązywać limity dotyczące zajmowania miejsc siedzących. Oznacza to, że dla pasażerów dostępne będzie co drugie siedzenie. Nie zmieniają się również inne, wcześniej zapowiedziane zmiany. Kierowcy wciąż nie będą sprzedawać biletów i będą odgrodzeni strefą wydzieloną, a pasażerowie nie będą musieli naciskać przycisków otwierających drzwi, a tramwaje będą się zatrzymywać na wszystkich przystankach. Z tego ostatniego kierujący pojazdami są zwolnieni tylko wówczas, jeśli z pojazdu nikt nie chce wysiąść i przebywa w nim maksymalna liczba podróżnych.