Ekonomia i rynek Polityka Wiadomości

Wiceminister Skobel: Rozporządzenie ws. cen energii po zakończeniu prac nad ustawą

Wiceminister Skobel: Rozporządzenie ws. cen energii po zakończeniu prac nad ustawą Fot. Ministerstwo Energii

Rozporządzenie do ustawy ograniczającej wzrost cen energii może zostać podane do publicznej wiadomości (tj. do konsultacji) przed formalnym podpisaniem przez prezydenta planowanej nowelizacji ustawy w tej sprawie, wynika z wypowiedzi wiceministra energii Tadeusza Skobla.

Opublikowany przed kilkoma dniami projekt ustawy nowelizującej m.in. ustawę w sprawie cen energii elektrycznej, zakłada m.in. usunięcie obowiązku utrzymania cen na poziomie nie wyższym niż na koniec 2018 r. przez przedsiębiorstwa przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.

Rozporządzenie do ustawy w sprawie cen energii elektrycznej będzie wydane po zamknięciu procesu legislacyjnego. Formalnie po podpisie prezydenta, ale może być wcześniej przekazane do konsultacji – powiedział Skobel dziennikarzom.

Wskazał, że będzie ono regulowało m.in. kwestię rekompensat.

Komisja Europejska zna jego założenia – dodał wiceminister, zapytany o notyfikację rozporządzenia.

 

29 grudnia 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przeciwdziałającą wzrostowi cen prądu w 2019 r. Nowelizacja obniża akcyzę na energię elektryczną do 5 zł/MWh z 20 zł/MWh i obniża stawki opłaty przejściowej o 95% w 2019 r. Ustala także poziom cen i stawek opłat za przesył i dystrybucję energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 31.12.2018 r. oraz stawek opłat dotyczących sprzedaży energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 30.06.2018 r. Przedsiębiorstwa, które z tego tytułu miałyby ponieść stratę otrzymają odpowiednie środki z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

pc/ISBnews