Polityka Prawo i przetargi Wiadomości

Ważny apel wojewody do Trzaskowskiego ws. przetargu na tramwaje: “Zwracam się do Pana Prezydenta o podjęcie decyzji z korzyścią dla rodzimego przemysłu”

Ważny apel wojewody do Trzaskowskiego ws. przetargu na tramwaje: “Zwracam się do Pana Prezydenta o podjęcie decyzji z korzyścią dla rodzimego przemysłu” Fot. Pesa/Twitter

Nie  milkną echa przetargu Tramwajów Warszawskich na dostarczenie do stolicy do 213 nowych pojazdów.  Wygrał go Hyundai Rotem Company, którego oferta okazała się o pół miliarda tańsza niż bydgoskiej PESY. Rozstrzygnięcie budzi jednak wiele wątpliwości, także wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, który napisał w tej sprawie list otwarty do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Wojewoda podkreślił w liście, że z dużym zaskoczeniem przyjął informację podaną przez Trzaskowskiego, że przetarg na dostawę tramwajów dla Warszawy wygrała koreańska firma Hyundai Rotem Company.

Nie podzielam Pańskiej radości z tego faktu. Uważam, że wobec udziału w przetargu bydgoskich zakładów PESA takie jego rozstrzygnięcie należy uznać za co najmniej wątpliwe- napisał Bogdanowicz.

I dodał:

Nie chodzi wyłącznie o to, że konkurentem firmy koreańskiej był polski producent, lecz o jego ogromne, potwierdzone wcześniejszymi kontaktami, doświadczenie w dostawach nowoczesnego taboru tramwajowego. PESA dostarczyła do polskich i europejskich miast ponad 680 tramwajów. Posiada odpowiednie zaplecze techniczne i wysoko wykwalifikowaną kadrę, co zapewnia realizację nie tylko dostaw taboru, ale także jego serwis co najmniej przez 10 lat- wylicza wojewoda.

Mikołaj Bogdanowicz podkreślił także, że z informacji, które do niego docierają wynika, że koreański producent budzi poważne zastrzeżenia ekspertów.

Nie dysponuje bowiem w Polsce żadnym zapleczem, a jego tramwaje nie jeżdżą nigdzie w naszym kraju ani w Unii Europejskiej. Ponadto w przestrzeni publicznej pojawiają się pytania, czy za proponowaną cenę koreański producent będzie w stanie zrealizować zamówienie- pisze wojewoda.

Swój list do prezydenta Warszawy kończy ważnym apelem:

Jako przedstawiciel Rządu RP w województwie kujawsko- pomorskim nie mogę pozostać wobec powyższych faktów obojętnym. W trosce o dobro polskiej firmy i zatrudnionych w niej pracowników zwracam się do Pana Prezydenta o ponowne, wnikliwe przeanalizowanie wszystkich aspektów „za” i „przeciw” oraz o podjęcie decyzji z korzyścią dla rodzimego przemysłu- podkreśla Bogdanowicz.

pc/Twitter