Prawo i przetargi Transport miejski Wiadomości

Pesa rozważa odwołanie od wyniku przetargu na dostawę tramwajów dla Warszawy

Pesa rozważa odwołanie od wyniku przetargu na dostawę tramwajów dla Warszawy Fot. Pesa

Przedstawiliśmy bardzo racjonalną ofertę. Została dokładnie wyliczona i z głębokim przekonaniem, nie tylko naszym, ale też wielu ekspertów uważamy, że za cenę zaproponowaną przez konkurencję, tego się nie da zrobić w Polsce – skomentował na antenie Radia Pik wynik przetargu na dostarczenie dla Warszawy do 213 nowych tramwajów Maciej Grześkowiak z Pesy.

W przetargu na dostawę ponad 123 tramwajów i kolejnych 90 Hyundai Rotem Company chciał za zamówienie 1 mld 800 mln zł. Pod względem ceny oferta koreańskiej firmy okazała się korzystniejsza niż bydgoskiej Pesy, która zaproponowała dostawę za 2 mld 300 mln.

Rozstrzygnięcie budzi jednak wiele wątpliwości. Eksperci zwracają uwagę na brak doświadczenia i niską cenę zaproponowaną przez Hyundaia.

Cena jest trochę odrealniona, żeby nie powiedzieć dumpingowa. Z informacji, które posiadamy pierwsze tramwaje będą wykonane w  całości w Korei. Natomiast jak później sytuacja będzie wyglądała, czy przedstawiciele Hyundaia wybudują fabrykę w Polsce bądź UE i tutaj będą już produkowali resztę taboru, na odpowiedź na to pytanie jest jeszcze za wcześnie- podkreślił Mateusz Izydorek vel Zydorek z Klastra Luxtorpeda 2.0 i portalu NaKolei.pl.
Marcin Jędryczka, przedstawiciel  Hyundai Rotem w Polsce uważa jednak, że zaproponowana przez koreańską firmę cena jest dobra, a terminy dostarczenia tramwajów realne.
Z analizy ryzyka, ze wszystkich ścieżek krytycznych harmonogramu projektu wynika, że jest to możliwe. Gdyby nie było, nie podpisalibyśmy tej umowy- powiedział.
Pesa nie wyklucza, że odwoła się od wyniku przetargu.
Postępowanie się jeszcze nie zakończyło, bo mamy ciągle tydzień na podjęcie ewentualnej o odwołaniu, przy czym ta kwestia jest jeszcze ciągle pod znakiem zapytania- stwierdził Grześkowiak.
pc/Radio Pik