Infrastruktura Przewozy pasażerskie Wiadomości

Warszawa Powązki – otwarcie nowego przystanku już 1 listopada

Warszawa Powązki – otwarcie nowego przystanku już 1 listopada Fot. PKP PLK

Przy ulicy Powązkowskiej od 1 listopada zaczną zatrzymywać się pociągi na nowym przystanku Warszawa Powązki. Nowo wybudowany obiekt zapewni mieszkańcom lepszy dostęp do kolei.

Nowy przystanek zlokalizowany jest na linii kolejowej nr 20 w pobliżu wiaduktu ulicy Powązkowskiej. Przystanek będzie obowiązywał dla linii S9, R90, RE90.

Na nowym przystanku podróżni będą korzystać z dwóch wygodnych peronów. Zbudowano schody do wiaduktu na Powązkowskiej, powstała także kładka. Zapewni ona dogodne dojście na perony oraz połączy dzielnicę Wolę i Żoliborz. Wykonawca zamontował stalowy stelaż między filarami. Osadzono elementy zabytkowego wiaduktu znad ul. Obozowej. W ten sposób historyczne elementy będą nadal wykorzystane i związane z koleją.

Prowadzone prace odbywały się przy zachowaniu ruchu pociągów pasażerskich i towarowych. Wymagało to od wykonawcy szczególnej uwagi i odpowiedniego przygotowywania kolejnych etapów prac.

Efektem budowy przystanku Warszawa Powązki i modernizacja mostu Gdańskiego będzie zwiększenie możliwości przepustowych linii. Da to przewoźnikom możliwość przejazdu pociągami w takcie. Możliwe jest zwiększenie liczby połączeń po linii obwodowej z 60 do około 100 pociągów.

Przystanek Warszawa Powązki został zbudowany w ramach projektu „Prace na linii obwodowej w Warszawie (odc. Warszawa Gołąbki/Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska)”, o wartości ok. 200 milionów złotych, który współfinansowany jest z mechanizmu CEF – Łącząc Europę.