NaKolei.pl WiadomościKadry i ludzie W Katowicach powstał pierwszy w Polsce symulator pojazdu kolejowego z systemem VR

W Katowicach powstał pierwszy w Polsce symulator pojazdu kolejowego z systemem VR

Redakcja
Fot. Ottima Plus (ilustracyjne)

Polska kolej od lat zmaga się z deficytem maszynistów. Z analiz przeprowadzonych przez Urząd Transportu Kolejowego wynika, że w 2031 r. na kolei powinno być zatrudnionych około 22 tys. maszynistów. Oznacza to konieczność zatrudnienia minimum 16,7 tys. nowych maszynistów.

Firma OTTIMA Plus opracowała pierwszy w Polsce symulator lokomotywy Traxx wraz z systemem VR (Virtual Reality), który będzie służył do szkolenia nowych i obecnych maszynistów. Pełnokabinowy symulator odzwierciedla nowoczesną lokomotywę wyposażoną w rozwiązania wymagane przez normy prawne.  Oprogramowanie umożliwia symulowanie różnych warunków otoczenia (m.in. wybór pory roku i pory doby oraz warunków atmosferycznych), modyfikacje i tworzenie nowych tras, symulowanie wypadków oraz awarii).

Jest to pierwszy w Polsce symulator z zainstalowanym na stanowisku instruktora hełmem (okularami) VR – Wirtualnej Rzeczywistości, który pozwoli szkolącemu przenieść się do kabiny pojazdu, bez konieczności opuszczania stanowiska instruktorskiego – tłumaczy OTTIMA Plus.

Oficjalna prezentacja będzie miała miejsce w piątek, 21 października w siedzibie firmy.

Zaproszeni goście z największych krajowych firm kolejowych (w tym przewoźników kolejowych) Uczelni Wyższych i techników kolejowych będą mieli możliwość sprawdzenia się w roli maszynisty i przetestowanie symulatora TRAXX a także technologii VR (Virtual Reality) przenosząc się tym samym do wirtualnego ekosystemu symulacyjnego pod okiem doświadczonych instruktorów-maszynistów – informuje OTTIMA.

Wart uwagi jest fakt, że oprogramowanie symulatora pojazdu kolejowego zawiera bazę wirtualnie odwzorowanych rzeczywistych odcinków linii kolejowych w tym, co najmniej 50 km linii z ETCS/ERTMS (poziom 1 i 2 w wirtualnej rzeczywistości).

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności