NaKolei.pl OpinieDziałania UTK przygotował film skierowany do maszynistów – Kultura bezpieczeństwa [WIDEO]

UTK przygotował film skierowany do maszynistów – Kultura bezpieczeństwa [WIDEO]

Adrian Izydorek
Mat. UTK / Youtube

Urząd Transportu Kolejowego rozpoczął przygotowanie cyklu filmów edukacyjnych w ramach projektu Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym. Rok 2019 na polskiej kolei poświęcony był zawodowi maszynisty. W związku z tym pierwsza produkcja przygotowana przez UTK dotyczy tematyki bezpieczeństwa wykonywanej pracy na tym stanowisku.

Film przygotowany przez Urząd to wyjątkowa produkcja pokazująca jak w praktyce wygląda kultura bezpieczeństwa i jakie konsekwencje może nieść ze sobą jej nieprzestrzeganie. W nagraniu zwrócono uwagę na aspekt wpływu stanu psychofizycznego na wykonywanie obowiązków służbowych. Świadomość własnych ograniczeń jest pierwszym krokiem do zapobiegnięcia tragedii. Jej bezpośrednią przyczyną w fabule filmu jest niezatrzymanie pociągu przed sygnałem „stój”. Ze statystyk wynika, że takich sytuacji, niekoniecznie kończących się tragicznie, a mimo to niebezpiecznych, jest coraz więcej. W latach 2018-2019 doszło łącznie do 64 wypadków oraz 169 incydentów, których przyczyną było pominięcie semafora wskazującego sygnał „stój” lub niezatrzymanie pociągu w miejscu do tego wyznaczonym. Do tego typu sytuacji dochodzi często w wyniku niezachowania właściwego poziomu koncentracji, co może wynikać ze zmęczenia, niewłaściwej dyspozycji dnia, czy względów osobistych.

Jestem przekonany, że przygotowany przez UTK film ma duży walor edukacyjny. Staramy się w nim oddziaływać głównie na emocje. W fabularnej formie pokazujemy do jak ogromnej tragedii może doprowadzić lekceważenie zasad bezpieczeństwa – ocenia dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Uważam, że tę najnowszą produkcję związaną z kulturą bezpieczeństwa powinni wykorzystywać w trakcie szkoleń przedstawiciele rynku kolejowego, a w szczególności ośrodki szkolenia i egzaminowania maszynistów oraz przewoźnicy – zachęca do zapoznania się z filmem.

Z całą pewnością szerzenie dobrych praktyk i uświadamianie wpływu stanu psychofizycznego na wykonywanie obowiązków realizowane podczas szkoleń przyczynią się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności