Działania Konferencje i spotkania Przewozy towarowe

Ułatwienia na szlaku Rail Baltica. PKP CARGO podpisało umowę z Kolejami Litewskimi

Ułatwienia na szlaku Rail Baltica. PKP CARGO podpisało umowę z Kolejami Litewskimi fot. PKP CARGO

Podpisane przez PKP CARGO i Koleje Litewskie porozumienie ma usprawnić i zwiększyć wzajemne przewozy towarowe na szlaku Rail Baltica.

Umowa zapowiadająca usprawnienie przewozów towarów na magistrali kolejowej Rail Baltica została podpisana w Wilnie przez Czesława Warsewicza, prezesa PKP CARGO S.A. i Egidijusa Lazauskasa, Dyrektora Dyrekcji Przewozów Towarowych w Lietuvos Geležinkeliai. Porozumienie to pozwoli m.in. uruchamiać pociągi na całym nadbałtyckim szlaku Rail Baltica.

– PKP CARGO realizuje strategię transportową rządu premiera Mateusza Morawickiego, która definiuje konieczność zintensyfikowania przewozu towarów na kierunku północ – południe. A jednym z podstawowych szlaków kolejowych na tej osi będzie Rail Baltica, która do Polski wiedzie przez Litwę. – podkreśla Czesław Warsewicz.

Rok 2017 to prawie 440 tys. ton masy przewożonych koleją ładunków na trasie Polska-Litwa. W stosunku do 2016 roku to wzrost o ponad 215%.  Z Litwy do Polski są wwożone głównie artykuły chemiczne i ropopochodne. To także drewno i cement. Strona polska eksportuje przede wszystkim nawozy i artykuły ropopochodne.

Możliwe jest również wykorzystanie litewskiej stacji Mockawa i kowieńskiego terminalu intermodalnego. Pomagałyby w obsłudze pociągów jeżdżących z Chin do Polski. Jak zapowiada strona litewska: – Będziemy dalej rozwijać współpracę i zamierzamy zaproponować więcej możliwości w rozwoju korytarza Rail Baltica, a także widzimy potencjał w rozwoju projektu “Pociąg bursztynowy”. (Nowy Bursztynowy Szlak).

Więcej informacji na stronie PKP CARGO.