Przewozy pasażerskie Tabor Wiadomości Wydarzenia
Partnerzy działu

Ugoda z Pesą

Ugoda z Pesą Fot. Pesa

Ugoda z Pesą: Samorząd województwa lubuskiego otrzyma dwa dodatkowe pociągi typu Link w ramach ugody z Pesą.

Po burzliwych przejściach ostatecznie została zawarta ugoda z Pesą. Sprawa jest pokłosiem kontraktu jaki województwo lubuskie podpisało z bydgoskim producentem na dostawę czterech spalinowych zespołów trakcyjnych SA 139 Link. Pociągi zostały dostarczone na czas, jeżdżą po torach od czterech lat. Pesa nie wykonała drugiej części kontraktu, czyli nie uzyskała świadectwa dopuszczenia tych pociągów na niemieckie tory. Było to potrzebne, gdyż te pojazdy miały obsługiwać połączenia do Niemiec.

W efekcie tego urząd marszałkowski zaczął naliczać kary umowne dla Pesy, które sięgnęły 19 mln zł. Strony przystąpiły w tej sytuacji do negocjacji i ostatecznie zawarły sądową ugodę.

Stanowi ona, że Pesa nie zapłaci kar finansowych, ale w za mian dostarczy do Lubuskiego dwa nowe Linki, które już mają niemiecką homologację. Z treści ugody wynika również, że w Bydgoszczy mają jeszcze trochę czasu na wykonanie ugody, gdyż oba pociągi zostaną dostarczone pod koniec 2019 roku. Przy czym dostawa ma dotyczyć dwóch pociągów Link typu BR632, które otrzymały już regionalne niemieckie linie NEB.