Polityka Prawo i przetargi Wiadomości

TYLKO U NAS! Europoseł Kosma Złotowski złożył do KE interpelację ws. przetargu na tramwaje warszawskie

TYLKO U NAS! Europoseł Kosma Złotowski złożył do KE interpelację ws. przetargu na tramwaje warszawskie Fot. kosmazlotowski.eu

Przedmiotem pisma, które złożył do Komisji Europejskiej europoseł Kosma Złotowski (PiS) jest wybór oferty firmy Hyundai w przetargu na zakup tramwajów dla Warszawy- dowiedział się portal NaKolei.pl.

W dniu 8 lutego władze Warszawy ogłosiły wyniki przetargu na zakup 213 nowych tramwajów, który wygrała koreańska firma Hyundai Rotem. Według europosła sprawę powinna zbadać KE.

 

 

 

 

Decyzja ta budzi wątpliwości związane z faktem, że Hyundai nigdy wcześniej nie realizował tego typu zamówień w żadnym państwie UE. Również oferta cenowa koreańskiej firmy wydaje się zaskakująco niska biorąc pod uwagę fakt, że nie posiada ona adekwatnego zaplecza produkcyjnego w UE do zrealizowania tak dużego zamówienia- pisze Kosma Złotowski w interpelacji.

Europoseł zauważa w niej, że “w swojej rezolucji z dnia 9.06.2016 roku w sprawie konkurencyjności europejskiej branży zaopatrzenia kolei PE zwrócił się do Komisji o monitorowanie pozaeuropejskich inwestycji kolejowych w państwach członkowskich UE oraz o zagwarantowanie przestrzegania europejskich przepisów w dziedzinie zamówień publicznych, np. przepisów dotyczących rażąco niskich ofert i nieuczciwej konkurencji oraz zachęcał do badania sytuacji potencjalnych oferentów spoza Europy przedstawiających oferty w UE”.

Biorąc pod uwagę wspomnianą rezolucję oraz fakt, że zakup ten będzie finansowany w znacznej mierze z funduszy unijnych chciałbym zapytać:

1. Czy Komisja zamierza zbadać wyniki tego przetargu w zakresie nieuczciwej konkurencji oraz sprawdzić czy oferta firmy Hyundai dla Warszawy nie jest rażąco niska?

2. Czy w opinii Komisji wybór przez władze Warszawy oferty firmy Hyundai, która nie ma wystarczającego doświadczenia i zaplecza produkcyjnego oraz miała w przeszłości sądowy zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, daje gwarancję efektywnego wykorzystania funduszy europejskich?

Pytania europosła oznaczone są jako priorytet i wymagają odpowiedzi na piśmie.