Przewozy towarowe Wiadomości
Partnerzy działu

Przewozy towarowe

Przewozy towarowe · aktualności · statystyki · PKP Cargo· przewoźnicy. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: Przewozy towarowe.

Transport węgla do elektrowni ma być sprawniejszy

Transport węgla do elektrowni ma być sprawniejszy Fot. CTL Logistics

Transport węgla w Polsce ma być usprawniony. Wkrótce zostaną przedstawione pomysły na udrożnienie systemu transportu węgla z kopalń do elektrowni.

Te projekty przygotowuje specjalny międzyresortowy zespół powołany jeszcze przez premier Beatę Szydło. – Mamy dość ciekawe wnioski, które niebawem przedstawimy. Przede wszystkim będziemy zastanawiać się, czy nie da się, wobec realizowanych przez PKP inwestycji, wywieźć części węgla wcześniej, żeby nie dochodziło do zatorów – poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, przewodniczący rządowego podzespołu.

Transport węgla stał się problematyczny już jesienią tamtego roku. Z powodu remontów torów i braku węglarek część elektrowni nie mogła uzupełnić zapasów węgla. Co prawda interwencja rządu pozwoliła problem rozwiązać, ale chodzi o to, aby powstał taki system, który pomoże uniknąć podobnych kłopotów w przyszłości.

– Ważne, by energetycy, szczególnie ze spółek będących w portfelu Skarbu Państwa, umieli określić, jaki wolumen węgla potrzebują. Z kolei podmioty z sektora węgla kamiennego muszą się do tego odnieść w kontekście również terminów wywozu – stwierdził Tobiszowski.