Ekonomia i rynek Infrastruktura KDP Kolej jest dla ludzi Konferencje i spotkania Przewozy pasażerskie Przewozy towarowe Tabor Wiadomości Wydarzenia

Targi Trako 2019 – podsumowanie

Targi Trako 2019 – podsumowanie

Gdańsk na kilka dni stał się europejskim centrum przedsiębiorców, firm i przewoźników kolejowych. Od 24 do 27 września w halach centrum targowo-konferencyjnego Amber Expo odbywały się jedne z największych w Europie targów kolejowych – Trako. Oprócz wystaw przygotowanych przez producentów, w programie było kilka punktów, przełomowych dla polskich kolei.

 

 

 

Setki wystawców z branży transportu szynowego prezentowało swoje nowości, oraz sprawdzone produkty w siedmiu halach. Zobaczyć można było m. in. podgrzewane okna do wagonów, wyświetlacze informacji pasażerskiej, układy elektryczne, fotele dla pasażerów, a także dla maszynistów, indywidualnie regulowane pod każdym możliwym względem. Swoje stoiska miały też firmy zajmujące się symulatorami pociągów do szkolenia przyszłych maszynistów.

Wystawcom udostępniono również tory na pobliskiej bocznicy kolejowej. Tam właśnie odbyły się oficjalne premiery m. in. nowej lokomotywy Newag Griffin dla PKP Intercity, lokomotywy Newag Dragon dla PKP Cargo, elektrycznych zespołów trakcyjnych Stadler Flirt 3 Kolei Mazowieckich oraz hybrydowego Impulsa od Newagu. Zwiedzającym udostępniony był również Pesa Elf 2 Kolei Wielkopolskich i zmodernizowane wagony pasażerskie 1 i 2 klasy PKP Intercity.

W centrum konferencyjnym odbywały się konferencje poświęcone podsumowaniom tego, co udało zrobić się na kolei w ostatnich latach oraz pomysłom na jej rozwój. Po raz pierwszy odbyła się publiczna dyskusja na temat taboru do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego, zorganizowana przez Klaster Luxtorpeda 2.0. Wzięli w niej udział przedstawiciele rządowego projektu CPK, PKP Intercity oraz producentów pojazdów szynowych. W centrum konferencyjnym odbyła się także prezentacja nowego internetowego systemu obsługi pasażerów z niepełnosprawnościami wdrażanego przez Polregio. Przedstawiciele PKP Cargo wraz z zarządem Grupy PKP oraz naukowcami z dziedziny logistyki debatowali nad nowymi pomysłami działalności przewoźnika. To tylko niewielka część spotkań, jakie odbyły się w ostatnich dniach w Gdańsku – wszak tak duże spotkanie firm kolejowych jest najlepszą okazją na organizację tego typu dyskusji.

Ostatniego dnia targów centrum otwarte było dla wszystkich chętnych. Miłośnicy kolei, korzystając z okazji, zwiedzali tabor, brali udział w konkursach i zbierali gadżety. Ten dzień był również przeznaczony dla osób szukających pracy na kolei. Przedstawiciele firm przedstawiali chętnym swoje oferty pracy.

Targi Trako to drugie największe w Europie spotkanie osób związanych zawodowo z transportem kolejowym. Jest doskonałą okazją, by na własne oczy zobaczyć, jak rozwija się polska kolej.