Przewozy pasażerskie Wiadomości
Partnerzy działu

Szef resortu infrastruktury: “Zapewniam, że w przyszłym roku wszystkie Pendolino pojadą z wi-fi”

Szef resortu infrastruktury: “Zapewniam, że w przyszłym roku wszystkie Pendolino pojadą z wi-fi” Fot. PKP Intercity

We wtorek w siódmym składzie Pendolino zostanie zainstalowany bezprzewodowy internet – poinformował w Katowicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach minister Adamczyk odniósł się do zarzutu, że w Pendolino nadal trudno połączyć się z internetem.

Okazuje się, że podobnie, jak trudno jest kupić samochód osobowy spełniający wymogi rodziny, lub konkretną część garderoby – szczególnie wiedzą o tym kobiety-taką samą trudność stanowi zakup pociągu, który powinien wypełniać wszystkie oczekiwania zamawiającego. Zamówiono pociągi za kilka miliardów złotych, niestety bez wi-fi” – przypomniał szef MI.

Adamczyk dodał, że prowadząc trudne negocjacje z Alstomem wszyscy zdali sobie sprawę, że wi-fi w pociągu to “bardzo skomplikowana operacja, zwłaszcza w sytuacji, kiedy gwarant ma pełne prawa do tego, aby udzielać lub nie udzielać zgody na montaż takiej instalacji”.

Ale zapewniam, że na przyszłe forum, w przyszłym roku wszystkie Pendolino pojadą z wi-fi. We wtorek siódmy pociąg będzie wyposażony w tę instalację. A instalacje realizowane są wówczas, kiedy składy przechodzą tzw. przeglądy okresowe, co wymaga kilkudniowego wyłączenia; nie stać nas na to, by specjalnie wyłączać składy z podróży- podkreślił minister.

Spółka PKP Intercity kupiła pociągi serii ED250 od koncernu Alstom w maju 2011 r. Koszt 20 pociągów sięgnął ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro objął także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Inauguracja przejazdu pierwszego składu ED250 wyposażonego w sieć wi-fi odbyła się w grudniu 2018 roku.