Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

Stare lokomotywy wracają na tory

Stare lokomotywy wracają na tory Fot. Koleje Wielkopolskie

Koleje Wielkopolskie ogłosiły zmodyfikowany rozkład jazdy pociągów na liniach Wolsztyn – Leszno i Wolsztyn – Poznań, w którym uwzględniono także składy prowadzone przez zabytkowe parowozy.

 

Tym samym po trzech latach Koleje Wielkopolskie przywracają regularnie kursujące takie pociągi. W ten sposób przewoźnik odpowiada przede wszystkim na zapotrzebowanie polskich i zagranicznych turystów.

Przewoźnik przeprowadził badania, z których wynika, że linia kolejowa do Wolsztyna jest bardzo i tysiące osób nieprzerwanie od wielu lat mnóstwo podróżuje do jedynej na świecie, czynnej Parowozowni w Wolsztynie. KW w 2011 jako jedyny przewoźnik na tej linii, zapewniają podróżnym szybki i bezpieczny dojazd do Wolsztyna. Z tym że trzy lata temu odjechał ostatni pociąg ciągnięty przez zabytkowy parowóz. Teraz przewoźnik wznawia regularne, codzienne przewozy pociągami prowadzonymi przez popularne ciuchcie.

Pierwsze składy wyjadą na trasę w poniedziałek, 15 maja, na linię Wolsztyn – Leszno, gdzie cztery pociągi będą kursować w dni powszednie. Z Wolsztyna będą wyjeżdżać o godz. 6:25 (przyjazd do Leszna o godz. 7:34) i 14:55 (przyjazd o 16:09). Natomiast z Leszna pierwszy pociąg wyjedzie o godz. 7:50 (przyjazd o 9:09) i o 17:05 (przyjazd o 18:09)

Natomiast w soboty, również cztery takie pociągi pojawią się na linii Wolsztyn – Poznań. Pociągi z Wolsztyna będą wyjeżdżać o godz. 5:48 i 15:50, a z Poznania o godz. 9:05 i 19:05. Podróż w jedną stronę będzie trwała od około 1 godziny i 45 minut do 2 godzin i 10 minut.

Wszystkie pociągi w trakcji parowej będą posiadały odpowiednie wagony, które zapewnią pasażerom porównywalny do tradycyjnych pociągów standard i komfort podróżowania.

Koleje Wielkopolskie zaznaczają, że uruchomienie tych połączeń jest możliwe dzięki doskonałej współpracy Instytucji Kultury Parowozownia Wolsztyn, PKP Cargo, które jest właścicielem wolsztyńskich parowozów i zabytkowej parowozowni, samorządu Wolsztyna, powiatu wolsztyńskiego i wielkopolskiego urzędu marszałkowskiego.