NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Stacja Skoczów będzie dostępniejsza dla podróżnych

Stacja Skoczów będzie dostępniejsza dla podróżnych

Aleksandra Łapacz
Fot. PKP PLK S.A.

W Skoczowie szykują się wygodniejsze podróże koleją w stronę Wisły Głębce oraz Katowic. Widać już nowe konstrukcje peronów. Wysokie i szerokie perony oraz pochylnie ułatwią dostęp do pociągów wszystkim podróżnym. Przebudowa stacji jest w zakresie inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 460 mln zł, współfinansowanej z RPO województwa śląskiego. Efektem będą krótsze, bardziej atrakcyjne podróże koleją w Beskid Śląski.

Stacja Skoczów na trasie Chybie – Wisła Głębce wyposażana jest w pochylnie, które ułatwią dostęp na perony osobom z ograniczoną możliwością poruszania się. Przewidziano antypoślizgową nawierzchnię i ścieżki naprowadzające, które pozwolą na dogodniejsze dojścia osobom niewidomym i słabo widzącym. Będą dwa 200-metrowe szersze i wyższe perony, co zapewni podróżnym komfort przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągów. Podróżnym będą służyły nowe wiaty, ławki, poręcze do odpoczynku na stojąco. Perony zyskają nowe oświetlenie, co wpłynie na bezpieczeństwo podróżowania. Orientację ułatwią tablice i gabloty informacyjne. Zaplanowano również montaż stojaków na rowery.

W ramach inwestycji na linii z Chybia w stronę Skoczowa, m.in. w stacji Skoczów, usunięto już stare tory i elementy sieci trakcyjnej. W Skoczowie widać nowe konstrukcje peronów. Są fundamenty lokalnego centrum sterowania, z którego będzie prowadzone zarządzanie ruchem pociągów. Wykonawca przebudowuje obiekty na szlaku Bronów – Skoczów, m.in. most na Wiśle w Skoczowie. Szeroki zakres robót wymaga zmian w kursowaniu pociągów. Podróżni mają zapewnioną obsługę. Zastępcza komunikacja autobusowa kursuje na odcinkach Bielsko-Biała – Skoczów – Ustroń – Wisła Głębce oraz Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg – Chybie Mnich – Pierściec – Skoczów – Goleszów – Ustroń – Wisła.

Efektem inwestycji będą krótsze podróże w Beskid Śląski, np. z Katowic do Wisły Głębce w ok. 1h i 40 min, a więc o ponad 30 minut szybciej niż dotychczas. Zwiększy się dostęp do kolei, a podróżni skorzystają z nowych przystanków, m.in. Skoczów Bajerki oraz z wygodnych peronów na 7 stacjach i 10 przystankach, m.in. w Cieszynie, Goleszowie, Ustroniu i Wiśle Uzdrowisko. Przywrócone zostanie połączenie z Goleszowa do Cieszyna. Zwiększy się przepustowość linii.

Wartość projektu pn. „Rewitalizacja linii kolejowych nr 694/157/190/191 Bronów – Bieniowiec – Skoczów – Goleszów – Cieszyn / Wisła Głębce” to prawie 460 mln złotych, z czego 85% pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Zakończenie prac planowane jest do końca 2021 roku.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności