Przewozy pasażerskie
Partnerzy działu

“Srebrny Pociąg” Kolei Śląskich wraca na tory!

“Srebrny Pociąg” Kolei Śląskich wraca na tory! Fot. Koleje Śląskie

Świetna okazja dla żądnych przygód oraz miłośników aktywnego spędzania czasu! Na tory wraca “Srebrny Pociąg”! Już od 17 października będzie można odbyć niezwykłą podróż za jeden bilet.

Wszyscy zainteresowani będą mogli przejechać pociągiem Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia i z powrotem oraz pociągiem wąskotorowym z Bytomia do Tarnowskich Gór (i, oczywiście, z powrotem), zwiedzić wpisana na Listę Dziedzictwa UNESCO Zabytkowa Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz największą i najstarsza stację kolei wąskotorowej w Polsce – stacje Bytom Karb Wąskotorowy.

Kiedy i jak

Srebrny Pociąg będzie kursował w soboty i niedziele od 17 października do 6 grudnia. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 9:54 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec przyjazd na stację Bytom o 10:17). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 10:30 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do przystanku Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd 12:30) przez stację Bytom Karb Wąskotorowy (przyjazd 10:40). W godzinach 10:45 – 12:00 będzie miało miejsce zwiedzanie zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy gdzie będzie można zobaczyć m.in. nastawnię mechaniczną oraz wagon salonowy z 1912 roku. O godzinie 12.00 pociąg odjedzie w kierunku Tarnowskich Gór aby po 12:30 rozpocząć zwiedzanie  Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 15:20, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 16:00. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16:19 (przyjazd o godz. 16:44).

Koleje Śląskie zaznaczają, że 8 listopada zmieni się rozkład jazdy pociągów śląskiego przewoźnika. O kilka minut zmieni się więc także godzina odjazdów pociągów z Katowic (9:50) oraz z Bytomie (16:25). Przewoźnik również podkreśla, że temperatura w kopalni wynosi ok 10 stopni Celsjusza – dlatego zaleca się ubrać cieplejszy strój i wygodne obuwie.

Bilet – cena i gdzie go kupić

Bilet normalny kosztuje 65 zł, a ulgowy, przysługujący dzieciom oraz młodzieży i osobom uczącym się do 26 roku życia, 55 zł za okazaniem ważnej legitymacji.

Cena biletu obejmuje:

  • przejazd pociągami Kolei Śląskich w relacji Katowice – Bytom oraz powrotnym Bytom – Katowice,
  • przejazd pociągami wąskotorowymi w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra oraz powrotnym Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra – Bytom Wąskotorowy,
  • zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra z przewodnikiem,
  • zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy,
  • Voucher na zwiedzanie Sztolni Królowej Luizy – Trasa Rodzinna.

Bilety można nabyć:

  • w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich w Katowicach w budynku dworca
  • w serwisie internetowym Goout.net
  • na przystanku Bytom Wąskotorowy lub Bytom Karb Wąskotorowy w dniu przejazdu tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego (jedynie w przypadku wolnych miejsc).