Polityka Prawo i przetargi Wiadomości

Przejęcie przez PFR firmy Pesa Bydgoszcz – Transakcją Roku 2018 wg czytelników „Rynku Prawniczego”

Przejęcie przez PFR firmy Pesa Bydgoszcz – Transakcją Roku 2018 wg czytelników „Rynku Prawniczego” Fot. NaKolei.pl

Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2018 rozstrzygnięty! Czytelnicy “Rynku Prawniczego” wyróżnili przejęcie przez PFR bydgoskiej Pesy.

Na mocy umowy inwestycyjnej państwowy PFR zainwestował 300 mln zł w Pesę, która jest największym producentem  pociągów elektrycznych i spalinowych, lokomotyw oraz tramwajów w Polsce, odkupując prawie 100 proc. akcji od dotychczasowych głównych akcjonariuszy fabryki.

Była to „nacjonalizacja ratunkowa”. Pesie brakowało pieniędzy na płacenie bieżących rachunków, a jednocześnie zdobyła tyle zamówień, że nie była w stanie ich zrealizować. Pod presją banków, które udzieliły jej pożyczek, ogłosiła poszukiwania inwestora, który ją dokapitalizuje.  Kancelaria Weil, Gotshal & Manges doradzała w transakcji Polskiemu Funduszowi Rozwoju. Kancelaria Linklaters obsługiwała firmę Pesa Bydgoszcz i jej właścicieli- pisze “Rynek Prawniczy”.

Drugie miejsce w plebiscycie zdobyła transakcja repolonizacyjno-nacjonalizacyjna o znaczeniu symboliczno-historycznym, w której państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu odkupiła od ukraińskiego biznesmena Serhija Taruty 81,05 proc. akcji spółki Stocznia Gdańsk. Trzecie miejsce na podium przypadło ex-aequo dwóm transakcjom. W pierwszej południowoafrykański fundusz real estate Redefine Properties oraz spółki funduszu Griffin Real Estate za 185,8 mln euro razem kupiły w Polsce dziewięć parków magazynowych firmy deweloperskiej Panattoni Europe. Druga transakcja to zawarcie przez Ministerstwo Obrony Narodowej z amerykańskimi firmami Raytheon i Lockheed Martin umów offsetowych dotyczących transferu technologii zbrojeniowych o łącznej wartości ok. 950 mln zł.

Rok ubiegły podsumowany

Plebiscytem na najważniejszą, największą, najciekawszą transakcję „Rynek Prawniczy” podsumował rok 2018 obfitujący w duże, interesujące i pionierskie wydarzenia na krajowym rynku usług prawnych. Pojęcie „transakcji” zdefiniowaliśmy umownie, albowiem chodziło nam o jak najszerzej pojęte operacje i sprawy prawne czy przedsięwzięcia, przy których doradzali prawnicy. Redakcja portalu wytypowała do wyboru klasyczne transakcje przejęć przedsiębiorstw, ale również umowy kredytowe, inwestycyjne, także te z rynku nieruchomości, emisje i sprzedaż akcji oraz obligacji, jak również umowę offsetu zbrojeniowego- pisze “Rynek Prawniczy”.

pc/”Rynek Prawniczy”