Strona główna » Wiadomości » Program utrzymaniowy na kolei omawiany w Sejmie

Program utrzymaniowy na kolei omawiany w Sejmie

Redakcja

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel zapewniał w Sejmie, że wieloletni kolejowy program utrzymaniowy przyczyni się do poprawy stanu infrastruktury szynowej i usprawnienia ruchu pociągów.

Bittel odpowiadał na pytania posłanek PiS Katarzyny Czochary i Anity Czerwińskiej o zasady finansowania kosztów utrzymania i remontów infrastruktury kolejowej. Wiceminister podkreślił, że taki program powinien na kolei funkcjonować już od dawna. Nie można się bowiem koncentrować tylko dużych inwestycjach.

– Program utrzymaniowy jest to pierwszy program wieloletni odnoszący się do utrzymania infrastruktury kolejowej, nie było nigdy takiego programu. Mamy Krajowy Program Kolejowy , a drugi element to remonty i utrzymanie – mówił Andrzej Bittel. I przypomniał, że KPK ma wartość 66 mld zł, a program utrzymaniowy to 23,8 mld zł (oba obowiązują do 2023 roku). Do tego dochodzi też 3 mld zł na utrzymanie w bieżącym budżecie państwa.

Wiceminister infrastruktury stwierdził, że dzięki wieloletniemu programowi utrzymaniowemu państwo chce osiągnąć kilka celów. Pozwoli on zoptymalizowanie kosztów funkcjonowania PKP Polskich Linii Kolejowych i innych zarządców sieci torowej. – Wykorzystanie grosza publicznego będzie jeszcze lepsze i jeszcze bardziej efektywne – zapewniał Bittel. I dodawał, że pozwoli to również na rozpoczęcie procesu likwidacji wieloletnich zaniedbań utrzymaniowych. – My ten proces chcemy zatrzymać, odwrócić i rozpocząć przywracanie ruchu na liniach kolejowych – powiedział Andrzej Bittel.

Wiceminister zaznaczył też, że poprawienie stanu infrastruktury dzięki programowi utrzymaniowemu spowoduje podniesienie prędkości handlowej pociągów. I poprawi przepustowość tras kolejowych, punktualność pociągów, co z kolei przyczyni się do obniżenie kosztów działalności przedsiębiorstw transportowych.

Podobne artykuły