Kadry i ludzie Przewozy pasażerskie Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Prezes Kolei Śląskich: “Myśląc o kolei musimy działać perspektywicznie, w kontekście nawet trzydziestu lat”

Prezes Kolei Śląskich: “Myśląc o kolei musimy działać perspektywicznie, w kontekście nawet trzydziestu lat” fot. Koleje Śląskie

We wtorek (03.12) w Sali Sejmu Śląskiego były prowadzone rozmowy  o znaczeniu kolei w systemie transportowym województwa śląskiego, planach na rozwój spółki Koleje Śląskie oraz nowoczesnych rozwiązaniach dla kolejnictwa. Konferencja była organizowana przez Koleje Śląskie i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Spotkanie otworzył marszałek Jakub Chełstowski, który zwrócił uwagę na to, że Koleje Śląskie są liderem w zakresie komunikacji publicznej w województwie śląskim. Przypomniał przy tym o takich akcjach promocyjnych, jak np. Kolej na ferie, dzięki której z usług Kolei Śląskich skorzystało 150 tys. osób i podkreślił, że trwają prace związane z realizacją kolejnej edycji akcji.

Każdego roku zwiększamy środki przeznaczone na funkcjonowanie przewoźnika, inwestując w ludzi, tabor i infrastrukturę. Warto podkreślić, że kolej metropolitalna już istnieje i są to właśnie Koleje Śląskie. Warto więc skupić się na tym, by mogły się rozwijać, chcemy zachęcać młodych ludzi do korzystania z bogatej oferty przewoźnika, bo to bezpieczny i ekologiczny transport – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Marszałek Chełstowski odczytał również list nadesłany z okazji konferencji przez premiera Mateusza Morawieckiego. Premier Morawiecki podkreślił w nim między innymi znaczenie dyskusji nad przyszłością kolei w takim regionie, jakim jest Śląsk – który posiada jedną z najbardziej rozwiniętych sieci kolejowych w kraju, a jednocześnie stanowi jeden z najgęściej zaludnionych obszarów.

Pociągi Kolei Śląskich – głównego przewoźnika pasażerskiego w województwie – każdego dnia obsługują dziesiątki tysięcy ludzi. Sam miałem okazję zobaczyć tabor i poznać wyjątkowych pracowników przy okazji prezentacji pociągu „Powstaniec Śląski” na dworcu w Katowicach. To wielki potencjał, który może jeszcze lepiej służyć mieszkańcom regionu – zaznaczył w swoim liście premier Morawiecki.

Przyszłość Kolei Śląskich

O szczegółach dotyczących działalności Kolei Śląskich oraz planach i wyzwaniach na przyszłość opowiadał prezes spółki Aleksander Drzewiecki. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez prezesa Drzewieckiego liczba podróżnych korzystających z usług przewoźnika ma szansę osiągnąć w tym roku 20 mln osób, wzrastając z 17 mln w roku ubiegłym. Od 15 grudnia zwiększy się również poziom pracy eksploatacyjnej Kolei Śląskich. W praktyce oznacza to większą liczbę połączeń do dyspozycji mieszkańców województwa śląskiego, ale również województw ościennych – od nowego rozkładu jazdy Koleje Śląskie będą bowiem zapewniać kursy np. do województwa opolskiego.

Myśląc o kolei musimy działać perspektywicznie, w kontekście nawet trzydziestu lat. Już dziś potrzebujemy innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań, chcemy inwestować w nowy tabor, rozwiązania i infrastrukturę. Mamy ogromny potencjał, który warto wykorzystać – podkreślał prezes Kolei Śląskich.

Wyzwania i możliwości transportu kolejowego

O wyzwaniach i możliwościach transportu kolejowego opowiadali również dyrektor Wydziału Transportu UMWŚ Janusz Berkowski oraz zastępca dyrektora Biura Strategii Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK Adrian Karwat. Z kolei druga część została poświęcona nowoczesnym rozwiązaniom dedykowanym dla branży transportu kolejowego. Swoje dokonania w tym zakresie prezentowały wiodące firmy z zakresu innowacyjności. Elektryczne Zespoły Trakcyjne przedstawiał dyrektor Sprzedaży i Rozwoju Biznesu Polska & Ukraina Alstom Konstal SA Krzysztof Stachera, natomiast o ofercie firmy Newag SA dla regionalnego transportu pasażerskiego opowiadał dyrektor marketingu Adam Magiera. Wśród innowacyjnych koncepcji dla rozwoju komunikacji w  województwie śląskim znalazł się również projekt Monorailu dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który omówił zastępca prezesa Bombardier Krzysztof Olszówka. Natomiast o roli innowacji w nowoczesnym transporcie zbiorowym opowiadał inżynier projektów w pionie rolling stock Siemens Mobility Sp. z o.o. Jacek Fink-Finowicki.